Fundusze Europejskie w Grójcu

W najbliższą sobotę, 23 maja na Święcie Kwitnących Jabłoni w Grójcu zagości Eurobus – Mobilne Centrum Informacji. Autobus będzie stał w pobliżu Miejsko-Gminnej Biblioteki przy ulicy J. Piłsudskiego 3 od godziny 12.

 

Wyjazdy Eurobusu odbywają się w ramach akcji informacyjnej o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego (RPO WM) 2007-2013. W czasie pobytu w Grójcu Mobilnego Centrum Informacji wszystkim zainteresowanym ubieganiem się o fundusze z RPO WM fachowych porad udzielą eksperci z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU). W Eurobusie, na specjalnie przygotowanych nośnikach odbędą się pokazy multimedialne na temat RPO WM. Dostępne będą także materiały informacyjne, m.in. broszury dla różnego typu beneficjentów, mogących starać się o europejskie środki finansowe. W programie przewidziano wiele atrakcji nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci – w tym liczne konkursy z nagrodami. Dobrą zabawę zagwarantuje animator.

 

Eurobus zawita do Grójca podczas szczególnej, 50. rocznicy Święta Kwitnących Jabłoni. Pierwszy raz Święto odbyło się w Potyczy (gmina Góra Kalwaria) w 1959 roku. Potem wędrowało z gminy do gminy. Były też lata bez imprezy. 17 lat temu Święto zostało reaktywowane przez grójeckie Centrum Kultury Regionalnej – od tamtej pory odbywa się ono tylko w Grójcu.

 

Tegoroczna, druga już edycja akcji „Eurobus” jest skierowana do przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, instytucji oświaty i nauki, instytucji służby zdrowia oraz jednostek samorządu terytorialnego województwa mazowieckiego. Celem projektu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności projektodawców z terenu Mazowsza w zakresie pozyskiwania, wykorzystywania i rozliczania środków z Unii Europejskiej, a także kształtowania świadomości na temat postępów ich wdrażania.

Obecnie trwa nabór wniosków w konkursach na projekty związane z podniesieniem poziomu infrastruktury służącej edukacji, gdzie pod uwagę będą brane tylko projekty nieobjęte pomocą publiczną. Składać je można od 19 maja do 25 czerwca 2009 r. W pierwszej połowie czerwca ruszą otwarte konkursy na projekty wspierające powiązania kooperacyjne o znaczeniu regionalnym (9 czerwca br.) i na projekty dotyczące ochrony przyrody, w tym m.in. doskonalenia systemów zarządzania i monitoringu środowiska (16 czerwca br.).

 

Grójec jest pierwszym miastem z cyklu 18 wyjazdów informacyjnych w ramach RPO WM. Kolejne to: Wołomin (24.05),Mława (30,05), Baranowo (31.05), Opinogóra (06.06), Grodzisk Mazowiecki (13.06), Garwolin (14.06), Płock (20.06), Radom (21.06), Izabelin (27.06), Radzanów (04.07), Brok (05.07), Sierpc (12.07), Iłża (19.07), Różan (01.08), Węgrów (08.08.), Ciechanów (22.08), Jasieniec (23.08).

 

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych jest instytucją pośredniczącą we wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, a także organizatorem wyjazdów Eurobusu – Mobilnego Centrum Informacji.

Biuro Prasowe


Moto Safety Day