Strefa ecodrivingu na Moto Safety Day

SONY DSC

 

Partnerstwo na drodze, edukacja najmłodszych, symulacja wypadku z udziałem motocyklisty, nauka pierwszej pomocy, symulatory dachowania i zderzeń – to tylko niektóre elementy imprezy, która odbyła się 24 sierpnia w Sopocie przy molo. Imprezę poprowadził Kuba Bielak.

Tegoroczna impreza Moto Safety Day przyciągnęła tysiące osób, dla których edukacja w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest bardzo ważna. Przez cały dzień uczestnicy tego wydarzenia byli świadkami licznych pokazów motoryzacyjnych, mieli szansę porozmawiać z ekspertami, a także wziąć udział w konkursach.

„To bardzo ważne, by na co dzień pamiętać o zasadach partnerstwa na drodze, szanować każdego z uczestników ruchu drogowego, umieć udzielić pierwszej pomocy w razie wypadku. Patrząc na statystyki  – istnieje potrzeba ciągłej edukacji i włączania się jak największej liczby firm i instytucji w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach” – Elżbieta Koncka, Link PR, pomysłodawca imprezy.

Teren imprezy został podzielony na strefy edukacyjne związane z bezpieczeństwem  w ruchu drogowym.

Strefa Bezpieczna droga do szkoły LOTOS była głownie skierowana do najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Symulator 401 G motion, który był dostępny dla uczestników,  zapewnił doskonałe odwzorowanie warunków i przeciążeń panujących w samochodzie rajdowym. Gra – samochód DS3 RRC była dla dzieci  i młodzieży niezwykłą atrakcję – mogli chociaż na moment poczuć się jak Robert Kubica. Dodatkowo stanowisko techniczne Pit Stop stanowiące prawdziwy garaż Formuły 1 wprowadzało w prawdziwy klimat wyścigów samochodowych. Grupa Lotos przygotowała również wiele konkursów z nagrodami.

„W ramach działań społecznych w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, Grupa LOTOS głównie podkreśla rolę edukacji wśród dzieci i młodzieży, a tym samym zapobieganie wypadkom z ich udziałem. Bardzo ważny aspekt to także ten, by uczyć pozytywnych postaw od najmłodszych lat  – to właśnie dzieci są często naszymi ambasadorami bezpieczeństwa” – Iwona Mostowska, Grupa LOTOS S.A.

Strefa Precyzyjnej szkoły jazdy i ecodrivingu była doskonałym miejscem do sprawdzenia swoich umiejętności prowadzenia pojazdu pod okiem Roberta Koby, wielokrotnego mistrza Polski w ecodrivingu z udziałem pojazdów Skody z Auto Centrum Sopot Lellek.

Renata Stępień z Krajowej Agencji Poszanowania Energii rozmawiała na temat projektu Ecowill w Polsce oraz aspektów związanych z niską emisją spalin.

Na terenie strefy egzaminacyjnej PORD i PRBRD uczestnicy imprezy sprawdzali swoje umiejętności w zakresie znajomości zasad w ruchu drogowym, a także konsultowali swoje pytania ze specjalistami.

Strefa Bezpieczna autostrada przygotowana przez AmberOne – Autostrada A1 we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zgromadziła tłumy uczestników, którzy mieli szansę porozmawiać z ekspertami, odwiedzić w strefie miasteczko rowerowe, spróbować swoich sił na torze przeszkód, a także „poćwiczyć” w alkogoglach.

W strefie Scania – Bezpieczny Transport uczestnicy wydarzenia rozmawiali z instruktorami Szkoły Jazdy Scania, poznawali techniczne rozwiązania ciągników siodłowych, a także próbowali swoich sił na symulatorze.

Strefa Proama – Wrzucam na luz promowała kulturalne zachowanie na drodze. Kierowcy (i nie tylko) sprawdzali się na refleksomierzu, zdobywając nagrody. Rozmawiając ze specjalistami, dowiedzieli się jak można otrzymać 70% zniżki bonus-malus.  Najmłodsi brali udział m.in. w konkursie plastycznym związanym z Dekalogiem Kulturalnego Kierowcy.

Wiele emocji wzbudziły pokazy w centralnej strefie, które zgromadziły tłumy osób.  Symulacja wypadku samochodu osobowego z kierującym motocyklem, przy udziale przeszkolonych ratowników z Motopozytywnych, Tomka Kulika oraz Joanny Skrent  z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku była okazją do poznania zasad wzajemnego szacunku na drodze, a także edukowała w zakresie udzielenie pierwszej pomocy. Państwowa Straż Pożarna z Sopotu oraz karetka pogotowia ze Stowarzyszenia Alfa nadały całemu pokazowi realny wymiar udzielania profesjonalnej pomocy.

Inny pokaz, który dotyczył  zasad partnerstwa na drodze z udziałem ciągnika siodłowego, samochodu osobowego oraz motocykla był wspaniałym przykładem „spotkania partnerów” na drodze. Różne masy pojazdów oraz drogi hamowania, stan widoczności każdego z pojazdów w stosunku do pozostałych, to tylko niektóre aspekty edukacyjnego pokazu.

Dzieci i młodzież z gdańskich szkół tańca – FALA oraz Top Dance w swoich aranżacjach tanecznych pokazały, że moda odblaskowa jest trendy!

Wydarzenie uświetniły koncerty wieczorne –  z udziałem DJ Bratosa i saksofonisty w specjalnym Exclusive Show oraz finalisty programu Must be the Music, Tomka  Dolskiego. Imprezę poprowadził Kuba Bielak.

Fotorelacja na www.motosafetyday.pl.

Precyzyjna Szkoła Jazdy i Ecodrivingu

Wydawało Ci się, że potrafisz jeździć samochodem? Szkoleniowcy Szkoły Jazdy szybko to zweryfikowali. Jak doskonalić technikę jazdy, by być ECO, jak jeździć bezpiecznie i fair play? Jaka jest droga hamowania samochodu w porównaniu z innymi pojazdami na drodze, na jakie aspekty należało zwrócić uwagę.

Eksperci byli do Waszej dyspozycji, m.in. Robert Koba, wielokrotny mistrz Polski w ecodrivingu, zdobywca Pucharu Polski, a także przedstawiciele Auto Centrum Sopot Lellek prezentujący pojazdy marki Skoda, które  uczestniczyły  w pokazach.

 

Biuro Prasowe


Moto Safety Day