Oficjalne otwarcie wystawy na Uniwersytecie Łódzkim!

Multimedialna i interaktywna wystawa „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu” zawita w dniach 23 – 30 września do Łodzi. Jej ekspozycja będzie miała miejsce na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, przy ul. Tamka 12. Na miejscu będzie można m.in.: spotkać Jana Czochralskiego, zgłębić jego wielkie odkrycie, a także poznać możliwości zastosowania grafenu. Uroczysta inauguracja wystawy odbędzie się 23 września o godzinie 13:00 na Wydziale Chemii UŁ.

Celem wystawy jest przybliżenie osoby prof. Jana Czochralskiego oraz jego odkrycia, jako powodu do dumy narodowej. Istotny jest również szeroki proces edukacyjny społeczeństwa, przybliżenie wybitnych osiągnięć polskich naukowców w dziedzinie technologii materiałowej, a także wskazanie na potencjał grafenu w nowych technologiach.

Jan Czochralski był polskim chemikiem, który urodził się 23 października 1885 roku w Kcyni. Ze względu na odkrycie pomiaru szybkości krystalizacji metali, nazywany jest obecnie ojcem rewolucji elektronicznej. Metoda Czochralskiego polega na powolnym, stopniowym wyciąganiu z roztopionego materiału zarodka krystalicznego w sposób zapewniający kontrolowaną i stabilną krystalizację na jego powierzchni. Legenda głosi, że naukowiec wynalazł tę technikę przypadkowo. Przez roztargnienie zamiast w kałamarzu, zanurzył pióro w tyglu z gorącą cyną. Metodę Czochralskiego na skalę przemysłową stosuje się do produkcji monokryształów, np. półprzewodników.

Naukowiec jest znany nie tylko, jako twórca Metody Czochralskiego. Przyczynił się także do opatentowania stopu zwanego metalem B, charakteryzującego się dobrymi własnościami ślizgowymi. Metal B znalazł praktyczne zastosowanie w kolejnictwie. Profesor znany jest również z opracowania odczynników do trawienia metali oraz nierentgenowskiej – optycznej metody określania orientacji kryształów metali.

Oficjalna inauguracja wystawy z udziałem m.in.: Władz Uniwersytetu Łódzkiego, Dziekana Wydziału Chemii UŁ prof. dr hab. Grzegorza Mlostonia oraz pomysłodawcy i realizatora wystawy „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu” – doc. Jana Grabskiego z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, nastąpi 23 września o godzinie 13:00 na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

Kilkanaście interaktywnych i multimedialnych stanowisk prezentować będą studenci Uniwersytetu Łódzkiego, którzy wcześniej zostaną przeszkoleni przez studentów Politechniki Warszawskiej. W Łodzi będzie można zobaczyć m.in.: imponujących rozmiarów monokryształ krzemu, ciekłe kryształy, reaktor Czochralskiego, czy polskie detektory podczerwieni.

Wystawa na Wydziale Chemii UŁ będzie dostępna dla uczniów od pn. do pt. w godzinach 10:00-16:00. Natomiast w dni weekendowe ekspozycja będzie otwarta dla ogółu społeczeństwa  w godzinach 11:00-13:00.

Organizatorzy przygotowali wiele konkursów z nagrodami, w których do wygrania będą m.in.: słuchawki bluetooth ufundowane przez Polkomtel, operatora sieci Plus; pendrive’y 8 GB, ofiarowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także upominki Uniwersytetu Łódzkiego, które będą losowane codziennie.

Obserwujcie nas:

www.instagram.com/janczochralski

https://www.facebook.com/pages/Wydzia%C5%82-Fizyki-Politechniki-Warszawskiej/175000389241981

Patronat medialny:

Radio Żak

http://www.zak.lodz.pl


Warning: Illegal string offset 'echo' in /home/wlhost/ftp/www/linkpr/linkpr.pl/wp-content/themes/hybrid/library/extensions/custom-field-series.php on line 79

Biuro Prasowe


Moto Safety Day