Ojciec rewolucji elektronicznej!

01_Krysztal_Logo_Pelna_pantone_cmyk_prev7 października o godzinie 13:00 w budynku Instytutu Fizyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu”. Na miejscu zgłębić można wielkie odkrycie Jana Czochralskiego, a także poznać możliwości zastosowania grafenu. Wystawa w Instytucie Fizyki UKW potrwa do 18 października.

Udział w oficjalnej inauguracji wystawy wzięły m.in. Władze Rektorskie i Dziekańskie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz pomysłodawca i realizator wystawy „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu” – doc. Jana Grabski z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Honorowy Patronat nad wystawą objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski.

Celem wystawy jest przybliżenie osoby prof. Jana Czochralskiego oraz jego odkrycia, jako powodu do dumy narodowej. Istotny jest również szeroki proces edukacyjny społeczeństwa, przybliżenie wybitnych osiągnięć polskich naukowców w dziedzinie technologii materiałowej, a także wskazanie na potencjał grafenu w nowych technologiach.

Jan Czochralski był polskim chemikiem, który urodził się 23 października 1885 roku w Kcyni.  Ze względu na odkrycie pomiaru szybkości krystalizacji metali, nazywany jest obecnie ojcem rewolucji elektronicznej. Metoda Czochralskiego polega na powolnym, stopniowym wyciąganiu z roztopionego materiału zarodka krystalicznego w sposób zapewniający kontrolowaną i stabilną krystalizację na jego powierzchni. Legenda głosi, że naukowiec wynalazł tę technikę przypadkowo. Przez roztargnienie zamiast w kałamarzu, zanurzył pióro w tyglu z gorącą cyną. Metodę Czochralskiego na skalę przemysłową stosuje się do produkcji monokryształów, np. półprzewodników.

Naukowiec jest znany nie tylko, jako twórca Metody Czochralskiego. Przyczynił się także do opatentowania stopu zwanego metalem B, charakteryzującego się dobrymi własnościami ślizgowymi. Metal B znalazł praktyczne zastosowanie w kolejnictwie. Profesor znany jest również z opracowania odczynników do trawienia metali oraz nierentgenowskiej – optycznej metody określania orientacji kryształów metali.

Kilkanaście interaktywnych i multimedialnych stanowisk obsługują studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, którzy zostali przeszkoleni przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na wystawie można zobaczyć m.in.: imponujących rozmiarów monokryształ krzemu, ciekłe kryształy, reaktor Czochralskiego, czy polskie detektory podczerwieni.

Bezpłatna wystawa w Instytucie Fizyki UKW będzie dostępna dla uczniów od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00 oraz w soboty, otwarta dla ogółu społeczeństwa, w godzinach 10:00-14:00 po wcześniejszej rejestracji pod nr tel.: 792 363 232 lub pod adresem e-mail: wystawa-czochralski@ukw.edu.pl.

Organizatorzy przygotowali wiele konkursów z nagrodami, w których do wygrania będą m.in.: słuchawki bluetooth ufundowane przez Polkomtel, operatora sieci Plus; pendrive’y 8 GB, ofiarowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także upominki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, które będą losowane codziennie.

Obserwujcie nas:

www.instagram.com/janczochralski

https://www.facebook.com/pages/Wydzia%C5%82-Fizyki-Politechniki-Warszawskiej/175000389241981

Patronat medialny:

Gdańsk-page-001RG logo


Warning: Illegal string offset 'echo' in /home/wlhost/ftp/www/linkpr/linkpr.pl/wp-content/themes/hybrid/library/extensions/custom-field-series.php on line 79

Biuro Prasowe


Moto Safety Day