Wystawa o wielkim Polaku odwiedza 10 miasto!

Gdańsk w dniach 22 – 28 października będzie gospodarzem bezpłatnej, multimedialnej i interaktywnej wystawy „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu”. Jej ekspozycja będzie miała miejsce w Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej. Na miejscu będzie można zgłębić wielkie odkrycie polskiego naukowca, a także poznać możliwości zastosowania grafenu. Uroczysta inauguracja wystawy odbędzie się 22 października o godzinie 12:00 w Centrum Nanotechnologii.

Celem wystawy jest prezentacja osiągnięć prof. Jana Czochralskiego oraz jego przełomowego odkrycia, które może być powodem do dumy narodowej. Istotny jest również jej szeroki zakres edukacyjny – przybliżenie wybitnych osiągnięć polskich naukowców w dziedzinie technologii materiałowej, a także wskazanie na potencjał grafenu w nowych technologiach.

Kilkanaście interaktywnych i multimedialnych stanowisk obsługiwać będą studenci Politechniki Gdańskiej, którzy wcześniej zostaną przeszkoleni przez studentów Politechniki Warszawskiej. Będzie można zobaczyć m.in.: imponujących rozmiarów monokryształ krzemu, ciekłe kryształy, reaktor Czochralskiego, czy polskie detektory podczerwieni.

Jan Czochralski był polskim chemikiem, który urodził się 23 października 1885 roku w Kcyni. Dzięki odkryciu metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, nazywany jest obecnie ojcem rewolucji elektronicznej. Metoda Czochralskiego polega na powolnym, stopniowym wyciąganiu z roztopionego materiału zarodka krystalicznego w sposób zapewniający kontrolowaną i stabilną krystalizację na jego powierzchni. Legenda głosi, że naukowiec wynalazł tę technikę przypadkowo. Przez roztargnienie zamiast w kałamarzu, zanurzył pióro w tyglu z gorącą cyną. Metodę Czochralskiego na skalę przemysłową stosuje się do produkcji monokryształów, np. półprzewodników.

Naukowiec jest znany nie tylko, jako twórca Metody Czochralskiego. Przyczynił się także do opatentowania stopu zwanego metalem B, charakteryzującego się dobrymi własnościami ślizgowymi. Metal B znalazł praktyczne zastosowanie w kolejnictwie. Profesor znany jest również z opracowania odczynników do trawienia metali oraz nierentgenowskiej – optycznej metody określania orientacji kryształów metali.

Oficjalna inauguracja wystawy z udziałem zaproszonych gości, Władz Rektorskich i Dziekańskich Politechniki Gdańskiej oraz pomysłodawcy i realizatora wystawy „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu” – doc. Jana Grabskiego z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, nastąpi 22 października o godzinie 12:00 w Centrum Nanotechnologii, ul. Narutowicza 11/12.

Bezpłatna wystawa w Gdańsku będzie dostępna w godzinach 9:00-15:00 po wcześniejszej rejestracji pod nr tel. (58) 348 66 01 lub pod adresem e-mail: lnamysl@mif.pg.gda.pl

Współorganizatorem wystawy jest Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, który 25 października obchodzi jubileusz związany z 30-tą rocznicą jego utworzenia. Patronat honorowy objął Rektor Politechniki Gdańskiej JM prof. Henryk Krawczyk.

Organizatorzy przygotowali wiele konkursów z nagrodami, w których do wygrania będą m.in.: słuchawki bluetooth ufundowane przez Polkomtel, operatora sieci Plus, a także pendrive’y 8 GB, ofiarowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 Obserwujcie nas:

www.instagram.com/janczochralski

https://www.facebook.com/pages/Wydzia%C5%82-Fizyki-Politechniki-Warszawskiej/175000389241981

Patronat medialny:

Gdańsk-page-001

RG logo


Warning: Illegal string offset 'echo' in /home/wlhost/ftp/www/linkpr/linkpr.pl/wp-content/themes/hybrid/library/extensions/custom-field-series.php on line 79

Biuro Prasowe


Moto Safety Day