Publikacje Prasowe

„Pacanów z pompą otworzył Europejskie Centrum Bajki. Pełnił też honory stolicy polskiego komiksu, czarował muzyką Fryderyka Chopina. W długi majowy weekend zjechały do Pacanowa tłumy ludzi z różnych stron kraju. Brylowały gwiazdy. Do pełni szczęścia zabrakło tylko… pogody.”

echodnia.eu, 04.05.2010

„Na zaproszenie Koziołka Matołka do Pacanowa zjadą w sobotę: Królewna Śnieżka, Calineczka, Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Kot w butach, Kubuś Puchatek i wiele innych znanych postaci. Bajeczni goście zaproszą przyjezdnych na minibal, a czas będzie umilał m.in. iluzjonista. Z piosenkami dla dzieci wystąpi Ewelina Flinta, a w kinowej sali będzie można zobaczyć pokaz filmów Studia Małych Form.”

kielce.gazeta.pl, 30.04.2010

„Stworzyliśmy nowoczesny, dziecięcy ośrodek kultury o znaczeniu międzynarodowym, którego zadaniem jest „bawiąc uczyć”. Nie ma lepszego miejsca w Polsce na taką działalność jak właśnie Pacanów, którego szukał po całym świecie rezolutny Koziołek Matołek – podkreśla Magdalena Janiak-Jaskółowska, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki.”

Bogoria.tbu.pl, 22.04.10r.

„W murach Centrum zwiedzający odnajdą szereg atrakcji, które rozpalą dziecięcą wyobraźnię i żywo zainteresują każdego entuzjastę bajek. Oprócz magicznej ekspozycji pełnej  zaskakujących zakątków i miejsca do zabaw, budynek Centrum posiada także salę kinową i teatralną, bibliotekę oraz sale warsztatowe. Wokół budynku rozciąga się ogród zmysłów, w którym znajdują się zaczarowane altanki, staw bez dna, magiczny amfiteatr oraz symboliczna kuźnia wybudowana na cześć pacanowskich kowali.”

Rynekturystyczny.pl, 08.04.10r.

„3,5 tysiąca osób w ciągu miesiąca, rezerwacje do połowy czerwca i wycieczki z całego kraju – zainteresowania zwiedzających Europejskiemu Centrum Bajki może pozazdrościć niejedna instytucja kultury. Niektóre na podobny wynik pracują cały rok.”

Gazeta.pl, 25.03.10r.

„Po 2 latach zakończono budowę Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. 4 marca br. odbyła się uroczysta konferencja, podczas której podsumowano projekt inwestycyjny.”

tur-info.pl, 5 marca 2010r.

„W Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie odbyła się konferencja poświęcona projektowi budowy tej instytucji. Po blisko pięciu latach od momentu rozpoczęcia starań o zdobycie funduszy, można oglądać efekt końcowy w postaci imponującej budowli kryjącej w sobie bibliotekę z czytelnią, salę kinową i teatralną, a przede wszystkim interaktywną wystawę wciągającą w świat bajek i baśni europejskich. A wszystko to zbudowane dla dzieci i młodzieży.”

Polskie Radio Kielce,  4 marca 2010r.

„Prezydent Lech Kaczyński, ambasador Norwegii Enok Nygaard, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i wójt Pacanowa Wiesław Skop są zgodni, że Europejskie Centrum Bajki przyciągnie do Pacanowa (Świętokrzyskie) dzieci i dorosłych z całej Polski.”

wyborcza.pl, 4 marca 2010r.

„W Pacanowie ruszyło Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Nie jest to park rozrywki czy disneyland, ale miejsce, które ma zachęcić dzieci do czytania książek i do czerpania mądrości z bajek – mówią twórcy centrum.”

Radio Zet, 24 lutego 2010r.

„Dyrektor instytucji Magdalena Janiak-Jaskółowska podkreśliła w rozmowie z PAP, że Centrum nie jest parkiem rozrywki ani disneylandem. Jego misją jest pokazanie świata bajki w ten sposób, by dzieci po powrocie do domu sięgały po książki. „Nie mamy karuzeli, ani zjeżdżalni. Chcemy, aby dzieci bawiły się u nas mądrze i rozwijały, a nie tylko wyszumiały. Stąd wynika wyjątkowość tego miejsca” – oznajmiła.”

polskieradio.pl, 24 lutego 2010r.

„Zwiedzanie Centrum potrwa dwie godziny i odbywać się będzie w towarzystwie przewodnika – postaci bajkowej. Według dyrektor, podróż po świecie bajek i baśni europejskich będzie warsztatem kreatywności i ma uruchamiać wyobraźnię. Dzieci będą rozwiązywać zagadki, uczestniczyć w zabawach ruchowych, oglądać klasykę polskiej animacji. Ekspozycja jest multimedialna i interaktywna.
W Europejskim Centrum Bajki jest sala kinowa, teatralna, biblioteka, księgarnia i czytelnia. Są miejsca na wystawy i warsztaty oraz poczekalnia, w której dzieci nie będą się nudziły. W placówce organizowane będą warsztaty np. komiksu czy animacji. W sezonie dzieci będą mogły korzystać ze specjalnie zaaranżowanego ogrodu otaczającego budynek. Nad stawem powstał amfiteatr.”

kultura.wp.pl, 23 lutego 2010r.

„To będzie bodaj największa atrakcja dla dzieci w regionie, a być może furorę zrobi też w kraju. W środę otwarcie Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Pierwsze grupy na zwiedzanie już się zapisały. Co zobaczą? Na najmłodszych czeka sala teatralna, kino we wnętrzu olbrzymiego pnia drzewa, sala warsztatowa, biblioteka oraz przede wszystkim multimedialna i interaktywna wystawa „Bajkowy świat”. Odwiedzą Ptasi Taras, w którym mieszkają bajkowe ptaki – bohaterowie podań i baśni – oraz Zaczarowany Dworzec Koziołka Matołka. To tutaj w przyszłości wsiadać będą w magiczny wagon, który zabierze ich w podróż po bajkowych krainach m.in. czarodziejskim ogrodzie ze śpiącą Calineczką.”

Gazeta Wyborcza Kielce, 22 lutego 2010r.

„Otwarcie Europejskiego Centrum Bajki zaplanowane jest na 24 lutego. W budynku centrum na najmłodszych czekać będą m.in. sala teatralna, kino we wnętrzu olbrzymiego pnia drzewa, sala warsztatowa, biblioteka oraz multimedialna i interaktywna wystawa „Bajkowy świat”. Zwiedzający mogą również zobaczyć „Interaktywny Plac Zabaw”.

regiony.re.pl, 12 lutego 2010r.

„24 lutego, 4 marca, 1 maja 2010 roku – te trzy daty wyznaczają otwarcie nowej siedziby Europejskiego Centrum Bajki imienia Koziołka Matołka w Pacanowie. Pod koniec lutego obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym. 4 marca odbędzie się ogólnopolska konferencja podsumowująca projekt, zaś w pierwszy weekend maja nastąpi huczne otwarcie pacanowskiego centrum.”

Echo Dnia, 8 lutego 2010r.

„Europejskie Centrum Bajki powstało częściowo z pieniędzy z Unii Europejskiej, a częściowo sfinansował je samorząd. Ma promować Pacanów i całe województwo świętokrzyskie, a także postać Koziołka Matołka, która, choć znana pokoleniom Polaków, do tej pory nie była wykorzystywana. W Pacanowie już się coś zmieniło – w oczekiwaniu na Centrum otwarto pensjonat i restaurację, a w gospodarstwach agroturystycznych pojawiły się kozy…”

busko.net.pl, 20 stycznia 2010r.

„Warszawskimi ulicami przespacerował się najprawdziwszy Koziołek Matołek z Pacanowa. Do stolicy przybył, aby spotkać się z dziećmi i innymi swoimi wielbicielami.”

wiadomości.wp.pl, 20 stycznia 2010r.

„Któż z nas nie zna bohatera z bajek stworzonych przez Kornela Makuszyńskiego. Postać narysowana przez Mariana Walentynowicza wywołuje uśmiech nie tylko na dziecięcych twarzach. Pierwszy raz Koziołek Matołek postanowił odwiedzić Warszawę, by zachęcić najmłodszych do odwiedzenia Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.”

gazeta.pl, 19 stycznia 2010r.

„Koziołek zjeździł cały świat w poszukiwaniu mitycznego Pacanowa, w którym kowale są tak biegli w swoim fachu, że potrafią podkuć kozy. Teraz Matołka czeka szczęśliwe zakończenie historii. W Pacanowie, który istnieje naprawdę w województwie świętokrzyskim nieopodal Buska-Zdroju, 24 lutego zostanie otwarte Europejskie Centrum Bajki.”

Metro, 19 stycznia 2010r.

„Dyrektor Centrum Magdalena Janiak-Jaskólska zapewnia, że nie można w tym przypadku mówić o tradycyjnym muzeum. W Centrum Bajki dzieci mogą wszystkiego dotknąć, a dużo zabaw ma charakter multimedialny. Zobaczą tam pojawiające się i znikające krasnoludki, latające wróżki, przemierzą podziemne tunele i mysie nory.”

polska.pl, 19 stycznia 2010r.

Koziołek Matołek specjalnie przyjeżdża do Warszawy, aby zaprosić całe rodziny i wszystkich tych, którzy kochają świat bajki do odwiedzenia Europejskiego Centrum Bajki.”

polskaniezwykła.pl, 19 stycznia 2010r.


„Koziołek Matołek zawitał do Warszawy. Zachęcał dzieci do odwiedzenia Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.”

polskatimes.pl, 19 stycznia 2010r.

„Koziołek Matołek specjalnie przyjeżdża do Warszawy, aby zaprosić całe rodziny i wszystkich tych, którzy kochają świat bajki do odwiedzenia Europejskiego Centrum Bajki. Centrum mieści się w Pacanowie i otwiera swoje podwoje dla zwiedzających 24 lutego 2010 roku.”

busko.net.pl, 18 stycznia 2010r.

„Wszystkich, którzy są wielbicielami bajek o przygodach Koziołka Matołka zapraszamy 19 stycznia 2010r. na spacer z naszym bohaterem ulicami: Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy. Koziołek zwiedzi również warszawską starówkę. Koziołek Matołek będzie gościł w stolicy pomiędzy godziną 11:00 a 14:00. Koziołek Matołek specjalnie przyjeżdża do Warszawy, aby zaprosić całe rodziny i wszystkich tych, którzy kochają świat bajki do odwiedzenia Europejskiego Centrum Bajki. Centrum mieści się w Pacanowie i otwiera swoje podwoje dla zwiedzających 24 lutego 2010 roku.”

dziecko.pl, 18 stycznia 2010r.

„We wtorek, 19 stycznia o godzinie 7.15 będzie w programie „Kawa czy Herbata”, potem wyjdzie na ulice Warszawy, gdzie spotka się ze swoimi fanami. Koziołek Matołek we wtorek będzie gościł w Warszawie.”

Echo Dnia, 18 stycznia 2010r.

„We wtorek każdy z wielbicieli Koziołka Matołka, powołanego przed laty do życia przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentowicza koniecznie powinie wybrać się na spacer Traktem Królewskim. Słynny mieszkaniec Pacanowa pierwszy raz odwiedzi Warszawę! Można go spotkać przechadzającego się ulicami Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy.”

zw.com.pl, 18 stycznia 2010r.

„– Meee, właśnie się pakuję. Nigdy wcześniej nie byłem w stolicy – mówi słynny mieszkaniec Pacanowa. Już we wtorek będzie go można spotkać na Trakcie Królewskim.”

mmwarszawa.pl, 15 stycznia 2010r.

Biuro Prasowe


Moto Safety Day