Eco Street Race

Pierwszy zawody Eco Street Race zakończone!

Wybrane ulice Warszawy 13 kwietnia zamieniły się w tor pierwszego w Polsce rajdu oszczędnościowego. Eco Street Race zgromadziło kierowców, ekspertów motoryzacyjnych i dziennikarzy zainteresowanych tematyką ekologicznej i oszczędnej jazdy.

Już od godziny 9:00, w Toyota Okęcie, kierowcy zainteresowani ekologiczną jazdą mogli porozmawiać z ekspertami i wymienić się doświadczeniami. Czym jest ekodrive? Jak pogodzić ekologię z ekonomicznym stylem jazdy? Jak stan techniczny naszego samochodu wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy? Cennych porad udzielał wielokrotny Mistrz Polski w rajdach oszczędnościowych, zdobywca Pucharu Polski Robert Koba – Warto zupełnie inaczej używać skrzyni biegów. Jedynka do ruszania, następnie trójka, z pominięciem biegu drugiego, potem rozpędzenie i od razu wrzucenie biegu czwartego. Taka jazda nie zaszkodzi naszemu samochodowi, a przysporzy nam wielu oszczędności, bez szkody dla silnika. Ważne jest także ciśnienie ogumienia, które często nie jest przez użytkowników kontrolowane.

Na pytania dotyczące oszczędnościowej jazdy motocyklem udzielał ekspert w dziedzinie stosowania ecodrivingu motocyklowego Tomasz Kulik, który wraz z Liberatorem, autoryzowanym dealerem marki Harley Davidson, gościł na imprezie – W ecodrivingu możemy zastosować dokładnie te same zasady, które stosujemy  w jeździe samochodem. Nie jeździmy na luzie, nie jeździmy na sprzęgle, nie nadużywamy zbytnio wysokich obrotów silnika. Rozpędzamy się żwawo, by możliwie szybko osiągnąć prędkość zakładaną, jednak bez przekraczania maksymalnych obrotów. Tak jak w samochodach, silnik nie lubi również zbyt niskich obrotów.

Starty załóg rozpoczęły się o godzinie 11:00. O puchar zwycięzcy pierwszego w Polsce Eco Street Race walczyło 20 wyłonionych podczas losowania ekip. Każda z nich pokonywała trasę hybrydowym samochodem seryjnym – Toyota Auris  w ruchu miejskim, zgodnie  z przepisami ruchu drogowego, na odcinku drogi i w czasie określonym przez organizatora. Załogi miały za zadanie osiągnąć możliwie jak najniższe spalanie paliwa podczas przejazdu.

– Nie było łatwo. Tym bardziej, że wcześniej nie stosowałem tego typu technik. Najważniejsze podczas przejazdu było utrzymywanie w miarę możliwości płynnej jazdy. Zwracałem również dużą uwagę na światła oraz ograniczałem używanie hamulca – powiedział Maciej Kędziora, zwycięzca Eco Street Race osiągając wynik spalania 2.1 l/ 100 km w czasie 12 min 32 s.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali Kartę Rabatową oraz Wizualny Sprawdzian Bezpieczeństwa Auta, który będzie wykonany na podnośnikowym stanowisku warsztatowym. Zdobywcy IV i V miejsca otrzymali 5 litrów oleju TGMO. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom udziału w zawodach. Miłośnicy motocykli mieli okazję wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą była jazda demonstracyjna motocyklami Harley Davidson.

Sobotni Eco Street Race był realizowany przy współpracy z Krajową Agencją Poszanowania Energii. Wśród prowadzonych przez nią działań znajdują się również te kierowane do kierowców. O działaniach KAPE mówił Ryszard Zwierchanowski;

– Krajowa Agencja Poszanowania Energii realizuje projekty finansowane przez Komisję Europejską
w ramach Programu Inteligentna Energia Europa. Prowadzimy działania mające na celu podnoszenie świadomości wśród  kierowców w kierunku ekologicznej jazdy. Projekt Ecowill, który realizujemy w Polsce ma za zadanie wdrożyć zasady ekojazdy w proces szkolenia kandydatów na kierowców, jak i wśród posiadaczy prawa jazdy.

 

Toyota Auris Hybrid, podobnie jak pozostałe modele hybrydowe Toyoty, wyróżnia się rekordowo niskim zużyciem paliwa i emisją CO2. Pojazd zużywa w mieście zaledwie 3.7 l / 100 km, emitując 87g CO2/km, będąc najbardziej oszczędnym samochodem kompaktowym na rynku.

 – Świadomość wśród kierowców zdecydowanie wzrosła. Osoby przychodzące do naszego salonu zwracają uwagę na ekologiczne rozwiązania w pojazdach i wypytują o nie. Taka świadomość jest niezwykle istotna.
To nasza przyszłość.
– Mówił Roman Sabaj, Prezes Toyota Okęcie.

– Ekologia, paliwa alternatywne, hybrydy. To wszystko już przeniknęło do sportu i cały czas się rozwija. Myślę,
że również i tego typu zawody, jak te dzisiejsze, będą gromadziły prawdziwych kibiców motoryzacji
– podsumował prowadzący imprezę Eco Street Race Kuba Bielak.

Organizatorzy zapowiadają, że to nie ostatnia tego typu impreza. – Marzy nam się Puchar Polski Eco Cup
i wierzymy, że to dzisiejsze wydarzenie będzie właśnie wstępem do Pucharu
– powiedziała Elżbieta Koncka
z Agencji Link PR, która odpowiadała za organizację Eco Street Race

Dla wszystkich uczestników Eco Street Race, firma Skoła ufundowała zdrowe i ekologiczne napoje z brzozy.

Poniżej link do filmu z imprezy:

Eco Street Race – pierwsze takie zawody w Polsce !

Ekodrive – nowy, modny styl jazdy? Jak pogodzić  ekologię z ekonomicznym stylem jazdy. Jak stan techniczny naszego samochodu wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy? Odpowiedzią na te pytania będzie weekend z Ecowill.

Ecodriving z dnia na dzień zyskuje na popularności nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W dobie wzrastających cen paliw, zanieczyszczenia środowiska i mody na ekologiczny styl życia wielu kierowców stawia sobie pytanie jak jeździć, by płacić mniej, jak obniżać koszty związane z eksploatacją pojazdów?

Odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie ekojazdą jest weekend z Ecowill (12 – 13 kwietnia), w ramach którego odbędzie się pierwszy w Polsce Eco Street Race. Miłośnicy motoryzacyjnej rywalizacji będą mogli w praktyce przekonać się jak technika jazdy, stan pojazdu oraz technologia hybrydowa mogą wpłynąć na zużycie paliwa, emisję spalin oraz komfort jazdy.

Szansą na wzięcie udziału w tych niepowtarzalnych zawodach jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego 12 kwietnia, m.in w Centrum Handlowym Janki (obok sklepu Terranova)   w godz. 12.00 – 20.00 oraz w salonie Toyoty Okęcie przy al. Krakowskiej 204. 20 załóg, wyłonionych podczas losowania, wystartuje hybrydowym samochodem seryjnym – Toyota Auris  w ruchu miejskim, zgodnie z przepisami ruchu drogowego, na odcinku drogi i w czasie określonym przez organizatora. Tym razem  zwycięzcą nie będzie ten, kto pokona trasę najszybciej, a ten kto osiągnie najniższe spalanie paliwa podczas przejazdu Zwycięska załoga weźmie udział w ogólnopolskim konkursie Toyoty: Wygraj oszczędną i niezawodną hybrydową Toyotę Auris, w którym nagrodą główną jest Toyota Auris. Ponadto zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają Kartę Rabatową oraz Wizualny Sprawdzian Bezpieczeństwa Auta wykonywany na stanowisku warsztatowym podnośnika. Zdobywcy IV i V miejsca otrzymają 5 l oleju TGMO. Każdy zaś z uczestników otrzyma pamiątkowy dyplom udziału w zawodach.

Eco Street Race to wspaniała okazja do zapoznania się z ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi w samochodach hybrydowych. Spotkanie jest także szansą do wymiany doświadczeń i rozmów z ekspertami, którzy są związani z tematyką ekologii i ekonomicznej jazdy. Imprezę poprowadzi Kuba Bielak, dziennikarz TVN Turbo, ekspert z dziedziny bezpiecznej jazdy samochodem, zaś zawody oraz instruktaż na temat zasad ecodrivingu Robert Koba, wielokrotny Mistrz Polski w rajdach oszczędnościowych, zdobywca Pucharu Polski oraz uczestnik długodystansowych jazd oszczędnościowych w kraju i za granicą. Ekspertem od stosowania zasad ecodrivingu podczas jazdy motocyklem będzie Tomasz Kulik, instruktor doskonalenia techniki jazdy motocyklem. Na miłośników jednośladów czeka również konkurs, w którym do wygrania jest dwudniowa  jazdy demonstracyjne motocyklami Harley Davidson.

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie swojej obecności:

Link PR, tel. 22 – 356 19 11, mail: basia@linkpr.pl

Biuro Prasowe


Moto Safety Day