Peperski – wystawa młodej artystki

Kategorie w ramach projektu:

Cienie Los Angeles w Bochenska Gallery

L.A.Core-Shadow-PEPERSKI-02Wyjątkowy cykl grafik wielokrotnie nagradzanej artystki młodego pokolenia Peperski zagościł w Warszawie. Wystawę zatytułowaną L.A. Core Shadow można było oglądać do 21 listopada w Bochenska Gallery.

Cykl prac L.A. Core Shadow jest owocem wyjazdu Peperski do Los Angeles. Tam, nad Oceanem Spokojnym, w Venice, w słoneczne dni artystka odkrywała znaczenie cieni i kontrastów przez nie tworzących, dla atmosfery tego miejsca.

Wraz z pierwszym słonecznym dniem zauważyłam niesamowite kształty cieni samochodów zaparkowanych na poboczu drogi. Zaskoczyła mnie różnica pomiędzy obiektem i jego cieniem. Cienie samochodów jawiły się jako cienie UFO!

Ta subtelna, ulotna forma wpływu natury na przestrzeń miasta wydała się artystce niezwykle wartościowa. Rozkładając na chodniku biały papier, odrysowywała markerem cienie, co było aktem dokumentacji i zabrała je ze sobą do Wiednia. Na bazie tych linearnych obrazów powstał artystyczny projekt Peperski L.A. Core Shadow, który 15 listopada został po raz pierwszy zaprezentowany w Polsce podczas wernisażu w warszawskiej Klimie Bocheńskiej. Wszystkie grafiki powstały w oparciu o rysunki wykonane właśnie w Los Angeles na początku tego roku. Wybrane cienie Venice zostały przez Peperski zatrzymane pod postacią czystych, jednobarwnych, płaszczyznowych sitodruków. Zarówno rysunkowe pierwowzory grafik, jak i sitodruki można było oglądać w dniach 16 – 21 listopada.

Wernisaż L.A. Core Shadow otworzył dziennikarz i prezenter telewizyjny Bartosz Węglarczyk. Podczas wydarzenia wyświetlony został krótki dokument z Los Angeles „Making off”. Dla każdego gościa, poza poczęstunkiem, Artystka przewidziała upominek w formie małej Grafiki. Zwieńczeniem wernisażu był  koncert Wojciecha Ezzata.

Peperski (ur. 1987 r.) na stałe mieszka w Austrii. Od 2007 roku studiuje Grafikę Warsztatową na Universität für angewandte Kunst w Wiedniu. Peperski jest laureatką wielu konkursów, m.in. Vivatis Award’08 (2008), XVII edycji konkursu GRAFIKA WARSZAWSKA 2010 organizowanego przez Galerię Test MCKiS, została nominowana do grona 12 finalistów Stypendium Talentów austriackiego Radia Ö1 i Banku Austria (2010). Talent Artystki został również doceniony przez firmę Mirabell, dla której Peperski ukształtowała kreację limitowanej serii czekoladek z Mozartem. Z okazji obchodów roku Chopinowskiego w Austrii miała okazję stworzyć jego graficzną warstwę, jej chopinowski cykl Grafik został w 2009 roku na stałe włączony do ekspozycji Muzeum Chopina w Warszawie.


OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA_PEPERSKI-LACS_02_KGHPEPERSKI_LACS_01_SG

Biuro Prasowe


Moto Safety Day