Kategorie w ramach projektu:
Jak ograniczyć niską emisję ?
Kompleksową i profesjonalną odpowiedź na to pytanie można było uzyskać na konferencji Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., która odbyła się 17 września w Warszawie. Stanowiła ona inaugurację programu „Ograniczenie niskiej emisji w gminach.”
Podczas konferencji eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii wyjaśnili, jakie są główne źródła niskiej emisji i jak groźne są jej skutki dla zdrowia ludzi
i środowiska naturalnego. Eksperci KAPE S.A. przedstawili też metody jej skutecznego ograniczenia, bez ponoszenia dużych nakładów finansowych.
Najważniejsze aspekty programu „Ograniczenie niskiej emisji w gminach” przedstawiła Renata Stępień z KAPE S.A.
Są wśród nich m.in.: szeroko zakrojona edukacja społeczeństwa, szkolenia dla samorządów lokalnych, zrealizowanie filmu edukacyjnego przedstawiający w jasny i zrozumiały sposób zjawisko powstawania niskiej emisji oraz jej konsekwencje.
Niska emisja to wytwarzanie szkodliwych pyłów i gazów poprzez stosowanie niewłaściwego opału. W sezonie grzewczym wiele osób wykorzystuje plastikowe odpady, tani niskokaloryczny i szkodliwy węgiel, a niekiedy także opony. Niestety te substancje mają bardzo niskie parametry grzewcze, co powoduje, że
w miejscowościach o słabej wentylacji ich spalanie staje się główną przyczyną powstawania smogu. W okresie grzewczym stężenie pyłów w polskim powietrzu znacznie przekracza normy ustalone przez Unię Europejską.
– Głównymi źródłami niskiej emisji są gospodarstwa domowe i rolne oraz lokalne kotłownie. Domy jednorodzinne
z przestarzałymi instalacjami grzewczymi są największym problemem i emitują najwięcej zanieczyszczeń. – podkreśliła Dorota Pierzchalska z KAPE S.A..
Zgodnie z raportem EEA aż 6 Polskich miast znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Są to m. in. Kraków oraz rejon aglomeracji śląskiej. W tych miejscach stężenie pyłów przekracza normy UE nawet ośmiokrotnie.
– Aby ograniczyć niską emisję należy zmienić paliwa grzewcze na odpowiednie, bardziej wartościowe. Dodatkowym rozwiązaniem jest wymiana przestarzałych instalacji grzewczych – mówił Arkadiusz Węglarz z KAPE S.A.
Celem programu realizowanego przez KAPE S.A. jest podniesienie świadomości wśród mieszkańców i władz gmin na temat skutków środowiskowych i ekonomicznych, a przede wszystkim zdrowotnych wywoływanych przez niską emisję.
W ramach projektu została uruchomiona strona internetowa niskaemisja.info.pl
Zrealizowany będzie również cykl szkoleń z zakresu ograniczania niskiej emisji w 30 gminach. Dwa projekty pilotażowe zostaną przeprowadzone w aglomeracji śląskiej i w jednej z gmin/miast o wielkości do 30 tys. mieszkańców, gdzie problem niskiej emisji jest bardzo poważny.
Krajowa Agencja Poszanowania Energii przygotuje również dodatkowe edukacyjne opracowanie dotyczące praktycznych aspektów i uwarunkowań społecznych, ekonomicznych i środowiskowych wspierania działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji.
Realizacja projektu rozpoczęła się 01.07.2014 i potrwa do 31.12.2015.
Więcej informacji na stronach:
www.kape.gov.pl
www.niskaemisja.info.pl













Znajdź nas na: