Publikacje prasowe

„Dyplomaci akredytowani w Polsce zwiedzili wczoraj najważniejsze inwestycje kulturalne i sportowe Warszawy. Były zachwyty nad Muzeum Chopina, zwłaszcza czarną salą z maską pośmiertną kompozytora, ale i pytania o materiały użyte do budowy Stadiony i kwestie techniczne związane z zamykanym dachem.”

Gazeta Wyborcza Stołeczna, 15.02.2011

„Już w lutym Muzeum Fryderyka Chopina zaprasza na nowy cykl zajęć edukacyjnych dla najmłodszych. W każdą sobotę opiekunowie będę mogli zostawić dzieci pod opieką animatora, podczas gdy sami będą zwiedzać ekspozycję.”

miastodzieci.pl, 27.01.2011

„Poprzednim elementem projektu „Chopin w mieście” było m.in. umieszczenie sześciu replik fortepianu marki Pleyel z 1847 roku w różnych punktach miasta. – Zapewniano nas, że fortepiany zostaną w krótkim czasie zdewastowane. Jak się okazało nie tylko żaden nie ucierpiał, a jeszcze dodatkowo wiele osób postulowało by tego typu akcje były ponawiane – mówiła Magdalena Sroka z KBF. Teraz niektóre repliki zostaną przeniesione do Muzeum Fryderyka Chopina do Warszawy, reszta zaś oddana zostanie do dyspozycji sponsorów poszczególnych egzemplarzy.”

dziennik.krakow.pl, 17.01.2011

„Kiedy 1 marca 2010 rok minister kultury Bogdan Zdrojewski otworzył Muzeum Fryderyka Chopina we wzorowo odnowionym Pałacu Ostrogskich na Tamce, stało się jasne, że będzie ono najtrwalszą i chyba najcenniejszą pamiątką po Roku Chopinowskim, podobnie jak inne tzw. inwestycje chopinowskie – w Żelazowej Woli i Brochowie.”

Gazeta Wyborcza Stołeczna, 12.01.2011

„Elegancki steinway trafił miesiąc temu prosto z fabryki w Hamburgu do położonej w podziemiach Pałacu Ostrogskich sali koncertowej Muzeum Chopina. Ufundowała go największa na świecie korporacja chemiczna BASF, chcąc uczcić 200. rocznicę urodzin kompozytora.”

wyborcza.pl, 10.01.2011

„Otwarcie Muzeum Chopina. Efekt jest niesamowity – jakby do pałacowych sal i lochów Zamku Ostrogskich wpadł piorun kulisty i przeniósł zabytek pełen chopinaliów w całkiem nowy wymiar i XXI wiek.”

Gazeta Wyborcza Stołeczna, 28.12.2010

Wydarzeniem roku było otwarcie Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – po gruntownym remoncie i modernizacji. Na powierzchni ponad 4600 metrów kwadratowych zaprezentowano ekspozycje dotyczące życia i twórczości artysty. Dzięki multimedialnym salom wystawienniczym każdy zwiedzający może sam i według własnego uznania przechodzić przez kolejne etapy życia Fryderyka Chopina.”

muzyka.onet.pl, 27.12.2010

„Remont bazyliki  świętokrzyskiej trwa od kilku lat. Dzięki środkom unijnym w 200. Rocznicę urodzin Fryderyka Chopina przeprowadzono kompleksowy remont górnego kościoła. (…) – To będzie część ścieżki dydaktycznej prezentującej historię i zabytki świątyni, a także uzupełnienie prezentacji w muzeum Fryderyka Chopina. To przecież w naszym kościele spoczywa serce kompozytora. Był też jego parafianinem. – mówi [Kazimierz] Starbałło, konserwator i szef projektu rewaloryzacji świątyni.”

Gazeta Wyborcza Stołeczna, 20.12.2010

„Podczas pobytu w Polsce Zhao Ying odwiedziła najważniejsze miejsca związane z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Oprócz Domu Urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli oraz kościoła w Brochowie, pianistka zwiedziła nową ekspozycję Muzeum Fryderyka Chopina. Zhao Ying z uwagą oglądała rękopisy Chopina, słuchała jego utworów oraz zapoznawała się z interesującymi informacjami o kompozytorze.”

wiadomosci24.pl, 16.12.2010

„Honorowa Nagroda SARP-u przyznawana jest od 1966 r. i  jest najbardziej liczącym się  w Polsce wyróżnieniem przyznawanym architektom. [Bolesław] Stelmach to dziś najbardziej znany architekt z Polski wschodniej. Projektuje w Lublinie, Nałęczowie i  Warszawie, a do jego najbardziej znanych realizacji należy ukończone w tym roku warszawskie Centrum Chopinowskie przy Tamce, rewitalizacja parku i nowe budynki Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, czy skąpane w zieleni Centrum Hydroterapii w Nałęczowie”

Gazeta Wyborcza, 13.12.2010

„(…) stworzono zjawiskowe, pełne multimedialnych gadżetów Muzeum Chopina w Pałacu Ostrogskich, nieopodal dobudowano nowoczesne skrzydło, siedzibę Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina, strażnika pamięci wielkiego Polaka, oraz przemodelowano i ze smakiem odnowiono dworek w Żelazowej Woli. Bilans infrastrukturalny Roku Chopinowskiego jest zatem korzystny. Nareszcie możemy godnie pokazać światu spuściznę naszego kompozytora, bez poczucia wstydu i zażenowania archaicznymi wystawkami w odrapanych wnętrzach…”

tygodnik.onet.pl, 07.12.2010

„Pierwsze damy Polski i Rosji – Anna Komorowska oraz Swietłana Miedwiediewa – zwiedziły w poniedziałek po południu Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.”

tvp.pl, 06.12.2010

„6 grudnia w Muzeum Fryderyka Chopina odbędzie się „Dzień św. Mikołaja u Państwa Chopinów”. Muzeum zaprasza rodziców z dziećmi na wyjątkowe imieniny ojca kompozytora, Mikołaja Chopina. W programie gry i zabawy o tematyce chopinowskiej.”

gogaga.pl, 05.12.2010

„- Trudno powiedzieć, jak cykl Chopin2010byPeperski wpisze się w kreowanie wizerunku Chopina wobec dzieł Vignerona, Winterhaltera czy Schaeffera, jakże głęboko zakorzenionych w tradycji – zaznacza Alicja Knast, kurator Muzeum Fryderyka Chopina. – Jest to jednak odważna propozycja przedstawienia kompozytora za pomocą prostej i wyraźnej kreski, która sugestywnie i lakonicznie prezentuje Chopina jako ciekawego świata młodzieńca – dodaje.”

wiadomości24.pl, 03.12.2010

„Muzeum Chopina pamięta o maluchach. W Sali dziecięcej Muzeum Chopina przedszkolaki poznają kompozytora poprzez układanie puzzli jego wizerunku, na ekranach dotykowych mogą ćwiczyć zdolności manualne poprzez malowanie pejzażu, układać melodie lub „ratować” zdmuchiwane wiatrem nutki.”

Przedszkolak, 1.12.2010

„Młodzi Orawianie z zespołu mieli okazję zwiedzić Muzeum Chopina i Muzeum Powstania Warszawskiego”

Tygodnik Podhalański, 30.11.2010

„6 grudnia zapraszamy dzieci i rodziców do Muzeum Fryderyka Chopina na Dzień Świętego Mikołaja u państwa Chopinów. W tym dniu przestrzeń Muzeum oddamy dzieciom. Będą one mogły wziąć udział w grach i zabawach o tematyce chopinowskiej.”

chopin.nifc.pl, 26.11.2010

„Bezcenne eksponaty trafią do warszawskiego Muzeum Fryderyka Chopina. Są też druki z kolekcji kompozytora oraz – uwaga – szkic żołnierza w turbanie autorstwa samego Chopina. Alicja Knast kurator z Muzeum Fryderyka Chopina mówi, że są to bezcenne obiekty.”

radiozet.pl, 18.11.2010

„Wśród naszych klientów zauważa się też zainteresowanie Polską w kontekście obchodów Roku Chopinowskiego, a także nowych muzeów takich jak Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Chopina w Warszawie czy odnowione Sukiennice w Krakowie.”

Wiadomości Turystyczne, 16.11.2010

„Warszawa potrzebuje szybkiego zrealizowania inwestycji Muzeum Sztuki Współczesnej, będącego obok muzeum Chopina i Centrum Nauki Kopernik powodem, dla którego do Warszawy przyjadą nie tylko turyści z innych polskich miast, ale również z rożnych części świata.”

lubin.miasta.pl, 13.11.2010

„Kto jeszcze nie był w Muzeum Fryderyka Chopina, powinien nadrobić zaległości. Tym bardziej, że we wszystkie jesienne weekendy na rodziny odwiedzające Pałac Ostrogskich czekają nowe atrakcje. „

Rzeczpospolita, 12.11.2010

„Tegoroczna edycja biegu odbywa się pod hasłem „Czas Bohaterów”. Każdy uczestnik będzie mógł wpisać na numerze startowym imię i nazwisko bohatera Niepodległości, któremu chce oddać hołd podczas biegu. Ponadto w ramach imprezy przygotowano nagrody w postaci specjalnych karnetów, które uprawniają do jednorazowej wizyty w 13 muzeach z całej Polski. W Roku Chopinowskim na tej liście nie mogło zabraknąć Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Chopin znalazł się także wśród bohaterów Niepodległości wymienionych na oficjalnej stronie internetowej imprezy.”

kulturalnie.waw.pl, 10.11.2010

„To ma być multimedialne muzeum na miarę Muzeum Fryderyka Chopina czy Muzeum Powstania Warszawskiego.”

Gazeta Olsztyńska, 09.11.2010

„Warty 80 tys. euro fortepian, jeden z  ośmiu kolekcjonerskich egzemplarzy rekomendowanych przez Maurizio Polliniego, zwycięzcę Konkursu Chopinowskiego  w 1960 r. stanie w sali koncertowej warszawskiego gmachu na Tamce.”

gazeta.pl, 08.11.2010

„Na małą frekwencję nie narzeka najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie – Muzeum Fryderyka Chopina w warszawskim Pałacu Ostrogskich. Tu przewodnikiem jest karta zbliżeniowa z wbudowanym chipem.”

Express Bydgoski Extra, 30.10.2010

„Akcja ‚Niesłyszący słyszą Chopina’ powstała z inicjatywy portalu sluchowisko.net, od 2 lat zajmującego się sprawami osób niesłyszących. W dniach 30-31 października odbędzie się ‚Kulturalny weekend’. Jego głównym punktem programu ma być właśnie zwiedzanie warszawskiego Muzeum Chopina.”

kulturaonline.pl, 27.10.2010

„Pod względem koncepcji Muzeum Fryderyka Chopina jest w naszym kraju precedensem. Bo nie tylko pokazujemy tutaj pewne treści, ale także przyglądamy się, jak są odbierane: czy zwiedzający był we wszystkich salach, które z nich są najmniej uczęszczane, a które – najchętniej. Zbieramy dane o reakcjach zwiedzających, by móc je w przyszłości przeanalizować i pomyśleć, czy  czegoś w ekspozycji nie należałoby zmienić. W tym sensie to jest muzeum nowoczesne – mówi Alicja Knast, kurator muzeum.”

Chopin Express, 26.10.2010

„Warszawskim szlakiem Chopina. Start nastąpi o godz. 10.00 z pl. Krasińskich, gdzie będzie można uzyskać dodatkowe wyjaśnienia u kierownika trasy. Trasa przebiega ulicami i drogami osiedlowymi Warszawy. Muzeum Fryderyka Chopina ufundowało dla najlepszych uczestników 6 podwójnych biletów wstępu do Muzeum.”

kulturalnie.waw.pl, 23.10.2010

„Początki Muzeum Fryderyka Chopina sięgają czasów międzywojennych. Zgromadzone w tym okresie autografy muzyczne i listy szczęśliwie przetrwały czas wojny. Dziś jest to najbogatsza na świecie kolekcja pamiątek po Chopinie. Zobaczymy tu autografy i pierwodruki kompozycji z odręcznymi poprawkami, listy pisane  przez i do Chopina, portrety artysty, jego  bliskich i przyjaciół.”

polskawita.pl, 21.10.2010

„Przebojem okazał się także Chopin. W kwietniu w Warszawie otwarto w Pałacu Ostrogskich najnowocześniejsze muzeum biograficzne poświęcone kompozytorowi. – Dzięki Chopinowi liczba samych Japończyków odwiedzających Warszawę zwiększyła się o 1/3. Część przedłuża pobyt, aby odwiedzić Żelazową Wolę – mówi Barbara Tekieli.”

Dziennik Gazeta Prawna, 18.10.2010

„W 95 procentach budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Alicja Knast, kurator Muzeum Fryderyka Chopina. – To sukces projektu w tak trudnym budynku [Pałac Ostrogskich jest obiektem zabytkowym].”

Gazeta Wyborcza Stołeczna, 12.10.2010

„Chopinowska wystawa jest jedyną wystawą w Ameryce Północnej z okazji dwusetlecia urodzin polskiego kompozytora, na której znalazły się oryginalne eksponaty.
Oryginały Impromptu As-dur i Mazurka f-moll, a także breloczek należący do Chopina zostały przywiezione do Toronto z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.”

Dziennik Polski, 7.10.2010

„Wyeksponowana na winiecie, umożliwia dostęp do trójwymiarowej wizualizacji zabytkowego fortepianu firmy Pleyel, na którym Chopin grał i tworzył w Paryżu w ostatnich latach swojego życia (1848–1849). Instrument ze zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie jest jedną z najcenniejszych zachowanych pamiątek po wielkim polskim kompozytorze i pianiście.”

culture.pl, 1.10.2010

„Młode Wilki ’96 z Akademii Piłkarskiej Legia Warszawa należą do utytułowanej drużyny w swojej kategorii wiekowej. W tym roku uzyskali tytuł Mistrza Polski w turnieju Nike Premier Cup 2010. Wizyta legionistów w Muzeum Fryderyka Chopina jest najlepszym dowodem na to,  że rozwój sportowy piłkarzy można i trzeba łączyć z  rozwijaniem wrażliwości i wiedzy w zakresie kultury i sztuki.”

legia.com, 30.09.2010

„31 sierpnia Drewnickie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Empatia” zakończyło projekt pt. Rok Chopinowski 2010, w ramach którego odbyła się m.in. jednodniowa wycieczka do Żelazowej Woli dla osób niepełnosprawnych  z zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawnych intelektualnie.”

Wieści Podwarszawskie, 29.09.2010

„Trzon ekspozycji ‚Chopin – Ikonosfera romantyzmu’ tworzą zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, znaczna część obiektów pochodzi z Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu oraz stołecznego Muzeum Fryderyka Chopina.”

Gazeta Wyborcza, 23.09.2010

„W Warszawie jest ponad 50 muzeów: tłumnie odwiedzane przez turystów, i te o których wiedzą nieliczni, duże i kameralne, nowoczesne i tradycyjne. W rankingu „Rytmu Miasta” wybraliście te, które Waszym zdaniem są najciekawsze. Na miejscu trzecim znalazło się Muzeum Fryderyka Chopina To najmłodsze muzeum w Warszawie mieści się w pałacu Ostrogskich na Solcu, przy ul. Okólnik 1. W otwartych w marcu tego roku salach możecie nie tylko zobaczyć związane z życiem kompozytora przedmioty, ale przede wszystkim posłuchać jego muzyki.”

tvnwarszawa.pl, 14.09.2010

„Pomarzyć można o interaktywnym przybytku sztuki na wzór Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, które oglądać przyjeżdżaliby turyści z całego Mazowsza, a może i kraju.”

Tygodnik Płocki, 14.09.2010

„Mazurki, etiudy i polonezy rozbrzmiewają w każdej kolejnej sali do jakiej wejdziecie. Cała ekspozycja podana jest w bardzo nowoczesnej, interaktywnej formie. Dzięki temu zwiedzający po części sam decyduje o tym, co chce zobaczyć i którego utworu Chopina posłuchać.”

tvn.warszawa.pl, 13.09.2010

„Jesienią warto wybrać się do Muzeum Fryderyka Chopina. Na zwiedzających w każdym wieku czeka wiele atrakcji.  (…) Jedną z największych atrakcji będzie poszukiwanie zaginionego skarbu. Na dzieci czekają także edukacyjne puzzle oraz rebusy.”

Rzeczpospolita Warszawa, 07.09.2010

„Najważniejszym symbolem projektu [Chopin The Course]  jest biały fortepian. W PE tuż po prezentacji podpisało się  na nim wiele wybitnych osobistości z przewodniczącym PE Jerzym Buzkiem i Szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso na czele. Wkrótce  fortepian ten stanie w Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.”

Wprost, 06.09.2010

„W TVP1 ruszył 9 lipca program ‚Polska pięknieje’. Wśród 21 finalistów jest pensjonat wypoczynkowy ‚Villa Neve’ w Ustrzykach D. – Gdy dowiedzieliśmy się o konkursie, przesłaliśmy do organizatorów bardzo obszerny formularz, nie wierząc, że ktoś nas dostrzeże i przejdziemy dalej – opowiada właścicielka pensjonatu Dorota Kasperczyk. – Tymczasem przeszliśmy. Minister Elżbieta Bieńskowska w Muzeum Chopina w Warszawie wręczyła nam nominację do finału.”

Gazeta Bieszczadzka, 25.08.2010

„Ratusz zaprosił na wakacje do Warszawy 100 uczniów szkól podstawowych i gimnazjów z gminy Gawłuszowice i z okolic Bochni dotkniętych przez powódź.
– W czwartek byliśmy na basenie – przekrzykuje kolegów ośmioletni Dawid. – A później u tego muzyka Fryderyka Chopina w jego muzeum. Tam można było na tych komputerach sobie pograć jak na pianinie. Dużo dowiedzieliśmy się o Fryderyku. „

Gazeta Wyborcza Warszawa, 14.08.2010

„- Pieniądze trafiają w dobre ręce, a Warszawa jest dobrym inwestorem. Wszyscy przecierają oczy, widząc tempo inwestycji w stolicy – zachwalał Cezary Grabarczyk. Wtórował mu wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło. – Życzę wszystkim, żeby tak sprawnie pozyskiwali i rozliczali dotacje unijne jak Warszawa – stwierdził i przypomniał, że wartość projektów wspieranych przez UE na terenie stolicy wynosi razem 18 mld zł. Wśród nich są np. Muzeum Chopina, Centrum Nauki „Kopernik”.”

Gazeta Wyborcza Warszawa, 05.08.2010

„Tutaj nie ma zwiedzania jak po sznurku. To prywatna wędrówka przez światło, muzykę i kolory. Przykładając kartę do wskazanych miejsc, można słuchać nagrań, obejrzeć zdjęcia lub filmy wideo. Nikt nam nie broni wziąć do rąk spinki do mankietów, fajki i innych przedmiotów codziennego użytku, które pokazują, że Chopin też miał ludzkie słabości, na przykład uwielbiał drogie gadżety.”

Przekrój, 03.08.2010

„Na siedzibę zaadaptowano Zamek Ostrogskich znany też z legendy o Złotej Kaczce. Całkiem zgrabnie to wygląda z zewnątrz. Wewnątrz jest faktycznie bardzo multimedialnie, na wejściu dostaje się kartę dzięki której można uruchomić wszelkie animacje i utwory.”

blogbox.com.pl, 20.07.2010

„7 lipca w Miasteczku Przyrody na Fabrycznej przywitali swoich rówieśników z Czech, Hiszpanii, Włoch i Bułgarii. Razem z wolontariuszami, którzy dołączyli do grupy projektowej to ponad 50 osób. W programie pobytu w stolicy są zajęcia i warsztaty artystyczne, gry miejskie, wieczory prezentujące kulturę krajów, biorących udział w projekcie, gotowanie narodowych potraw, podchody w Puszczy Kampinoskiej, zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Chopina.”

edukacja.warszawa.pl, 13.07.2010

„Hołd artystów street-artowych i autorów komiksów dla Fryderyka Chopina. Na ścianach kamienic w pobliżu Muzeum Chopina zobaczyć można prace murale kilkunastu twórców.”

Dziennik Gazeta Prawna, 09.07.2010

„Wykłady z wiedzy o współczesnej Polsce, zwiedzanie m.in. Sejmu, stołecznego ratusza i Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wizyta w Krakowie znalazły się programie letnich kursów dla studentów z Białorusi i Rosji, organizowanych na Uniwersytecie Warszawskim. Oprócz wykładów przewidywane są wizyty w instytucjach (Sejm, Komenda Główna Policji, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, wizyta w Ambasadzie Rosji i Białorusi), zwiedzanie Warszawy (muzeum Chopina i Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz wizyta w Krakowie.”

wiadomosci.onet.pl, 30 czerwca 2010

„W piątek po południu warszawiacy tłumnie przybyli w okolice Muzeum Fryderyka Chopina by zobaczyć najnowsze murale. Przy odsłoniętych muralach nikt nie przechodził obojętnie. Wieczorem oba zostały pięknie podświetlone. Na kładce nad ul. Tamka spotkaliśmy m.in. rodzinę Łukasza Mieszkowskiego, jednego z projektantów murali. – Syn wykazywał zdolności plastyczne od najmłodszych lat. Być może talent ma w genach: jego babcia, tak jak on, również jest absolwentką ASP – mówił tata Łukasza.”

mmwarszawa.pl, 28.06.2010

„Francuski tygodnik „L’Express” wytypował Warszawę obchodzącą rok Chopinowski jako numer jeden na mapie kulturalnych celów tego lata. Francuscy dziennikarze polecają czytelnikom wizytę w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i we dworze kompozytora w Żelazowej Woli.”

Życie Warszawy, 25.06.2010

„Warto się wybrać na skwer Bohdana Wodiczki, a stamtąd na tyły u. Foksal. Jest już po remoncie: zielono, nowe ławki, lampiony. Latem będą tam koncertować studenci. Z myślą o muzykowaniu na skwerze pojawiło się nietypowe oświetlenie – w formie lampionów. – Nowej jakości nabrał cały kwartał – podkreśla burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski. Chodzi o Centrum Chopinowskie, Muzeum Chopina, kładkę nad Tamką i schody.”

Gazeta Wyborcza Warszawa, 21.06.2010

„Żelazowa Wola w Roku Chopinowskim 2010. Dworek oraz park zostały wyremontowane, dodatkowo wybudowano nowoczesne, szklane pawilony, mieszczące m.in restaurację i oranżerię. Zwiedzający mogą korzystać z multimedialnych przewodników.”

wiadomosci24.pl, 08.06.2010

„W piątek do Warszawy przylatują dwa cenne eksponaty, które zasilą zbiory Muzeum Chopina. Będą to prace Antoniego Teofila Kwiatkowskiego przedstawiające Fryderyka Chopina: „Chopin w chorobie” oraz „Chopin na łożu śmierci”

Polska Warszawa, 02.06.2010

„Bydgoska Wyspa Młyńska, za rewitalizację na cele rozwoju przedsiębiorczości, otrzymała nominację w konkursie „7 Cudów Funduszy Unijnych”, którego organizatorem jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, wydawnictwo Pascal oraz firma Smartlink zajmująca się promocją funduszy UE. W uroczystości, która odbyła się 24 maja w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, uczestniczyła zastępca prezydenta Bydgoszczy – Lucyna Kojder-Szweda.”

radiopik.pl, 26.05.2010

„Dzięki dofinansowaniu z UE udało się do tej pory zakupić ponad 250 nowoczesnych ambulansów, a do końca tego roku łącznie zostanie ich zakupionych ponad 320. Unowocześnieniu poddane zostaną liczne obiekty kulturalne. Powstaną też nowe inwestycje tj.: Muzeum Biograficzne Chopina w Warszawie czy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.”

skarbiec.biz, 25.05.2010

„Międzynarodowy turniej dla dzieci Białe Orły Cup odbędzie się w Warszawie po raz drugi. Otwarcie w piątek na Rynku Starego Miasta. Oprócz sportowej rywalizacji goście zwiedzą muzea: Powstania Warszawskiego i Chopina.”

Życie Warszawy, 20.05.2010

„Od zawsze powtarzam: muzea dla zwiedzających, nie dla muzealników! Przykłady? Powołana Rada Powiernicza w Muzeum Narodowym w Warszawie i znakomity nowy dyrektor, pieniądze na remont haniebnie zaniedbanych Łazienek, Arkady Kubickiego i krakowskie Sukiennice otwarte dla zwiedzających (te drugie już w lipcu). Powstało też najnowocześniejsze muzeum biograficzne Fryderyka Chopina itd.” – minister Bogdan Zdrojewski

Fakt, 19.05.2010

„Projektantami nowego wizerunku muzeum są architekci z włoskiego biura Migliore+Servetto Architetti – Mara Servetto i Ico Migliore z Mediolanu. Zaprojektowana przez nich placówka uchodzi za najnowocześniejszą w Polsce.”

Newsweek, 17.05.2010

„Setki miłośników nocnego zwiedzania uczestniczą od godziny 19. w tegorocznej siódmej edycji Nocy Muzeów. Warszawiacy tłumnie odwiedzają m.in. Muzeum Fryderyka Chopina i Zamek Królewski. Noc Muzeów potrwa do 3 w nocy.”

wyborczy.pl, 15.05.2010

„– Bardzo mi zależy na tym, aby wrócić do dynamiki wzrostu wydatków na kulturę proponowanej na rok 2008 tuż przed kryzysem. Oznaczałoby to uzyskanie kwoty ok. 400 mln zł z pozytywną konsekwencją na kolejne lata, m.in. więcej na funkcjonowanie nowych instytucji: Muzeum Chopina, odnowionej Żelazowej Woli, Muzeum Józefa Piłsudskiego. – Bogdan Zdrojewski.”

Gazeta Wyborcza, 15.05.2010

„W Warszawie siódmej edycji Nocy Muzeów weźmie udział 158 placówek kulturalnych i instytucji, m.in.: muzea, galerie, biblioteki, Sejm i Giełda Papierów Wartościowych, które podobnie jak w zeszłym roku będą w większości otwarte w godzinach 19-3 w nocy.Jedną z tegorocznych atrakcji będzie możliwość zwiedzenia nowo otwartego Muzeum Fryderyka Chopina, w którym – oprócz zwiedzania nowoczesnych sal muzealnych – zaplanowano inscenizację muzyczno-poetycką.”

poznan.biznespolska.pl, 13.05.2010

„Wielkim zainteresowaniem z pewnością cieszyć się będzie nowo otwarte Muzeum Fryderyka Chopina. Obchodzony właśnie rok wielkiego kompozytora zostanie zaakcentowany również przedstawieniem Teatru Akt na Krakowskim Przedmieściu, inscenizacją muzyczno-poetycką w Muzeum Fryderyka Chopina oraz licznymi koncertami.”

tvn.warszawa.pl, 12.05.2010

„Dworek w Żelazowej Woli przeszedł gruntowną renowację. Modernizacja objęła remont budynku oraz rewaloryzację parku. W otwarciu wziął udział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.”

mazowieckie.pl, 10.05.2010

„W sobotę, 15 maja, Warszawa już po raz siódmy zaprasza na Noc Muzeów, w której weźmie udział 158 placówek kulturalnych, a wśród nich nie tylko stołeczne muzea i galerie. (…) Bardzo ciekawy program przygotowała m.in. Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Instytut Pamięci Narodowej, Biblioteka Uniwersytecka, Fundacja Sztuki Niegłupiej, Muzeum Ordynariatu Polowego czy Centrum Historii Rodziny – Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Wielkim zainteresowaniem z pewnością cieszyć się będzie nowo otwarte Muzeum Fryderyka Chopina.”

wawcity.pl, 06.05.2010

„Sejm i Senat, Muzeum Chopina oraz spektakl w Teatrze Polonia – tak wyglądał program wycieczki, jaką Fundacja Rodzin Górniczych zorganizowała dla swoich podopiecznych. Eskapada do Warszawy, która miała miejsce w piątek 30 kwietnia, odbyła się dzięki staraniom Krystyny Bochenek.”

nettg.pl, 04.05.2010

„Dwieście wydarzeń kulturalnych zaplanowano w województwie kujawsko-pomorskim z okazji Roku Fryderyka Chopina. Jedna z imprez zaczyna się już jutro – to XVII Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica. (…) Organizatorzy przygotowali również kilka wystaw, których otwarcie nastąpi pierwszego dnia festiwalu w Dworze Artusa. Z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie przyjedzie ekspozycja poświęcona artyście, Muzeum Okręgowe w Lesznie zaprezentuje zaś w Toruniu wystawę o życiu i twórczości Romana Maciejewskiego.”

Rzeczpospolita, 30.04.2010

„Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dom w Żelazowej Woli, w którym urodził się kompozytor, miał być otwarty dzisiaj, czyli w 200. rocznicę chrztu Fryderyka Chopina. Stanie się to jednak dopiero za dwa tygodnie. Jak twierdzą przedstawiciele Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, poślizg związany jest z ogłoszoną 10 kwietnia tygodniową żałobą narodową.”

Rzeczpospolita Warszawa, 23.04.2010

„W związku z żałobą narodową, poza wieloma odwołanymi wydarzeniami, zamykane są również niektóre instytucje kulturalne. Tak jest w przypadku Muzeum Fryderyka Chopina.”

wiadomosci.onet.pl, 13.04.2010

„Na czas żałoby zamknięto Muzeum Fryderyka Chopina. Kasy muzeum będą czynne, można w nich zwrócić kupione wcześniej bilety.”

Gazeta Wyborcza Warszawa, 12.04.2010

„Ogrom technicznych nowinek wywarł wrażenie nie tylko na najmłodszych. – Ja jestem ze starszego pokolenia i dla mnie ta technologia i sposób przedstawienia ekspozycji to szok. W zwiedzaniu musiała mi pomóc pracownica muzeum – opowiada pani Maria. Wczoraj zwiedzający mogli wejść na wystawę za darmo- tak będzie w każdy wtorek.”

Polska Warszawa, 07.04.2010

„Po miesiącu testów Muzeum Chopina otworzyło się wczoraj dla zwykłych gości. Bilety rezerwować można dopiero na czerwiec, ale przy odrobinie szczęścia da się wejść od ręki. – Jest o co walczyć – komentują goście.”

Rzeczpospolita, 07.04.2010

„Muzeum Chopina ma być jedną z niewielu działających w Warszawie instytucji kulturalnych naprawdę przyjaznych dzieciom. Pełni optymizmu ruszyliśmy więc z naszym pięcioletnim synem na podbój Pałacu Ostrogskich. Przy wejściu dostaliśmy magnetyczne karty –klucze do skarbca tego pałacu, czyli do wszystkich zasobów multimedialnych. Niestety, Emil nie otrzymał własnej. Zapewne na wypadek zagubienia, połamania, zjedzenia… Któż bowiem może przewidzieć, czego się spodziewać po kilku latku?”

Rzeczpospolita, 02.04.2010

„Księżna Kornwalii Camilla Parker Bowles, we wtorek w południe zjawiła się w Pałacu Ostrogskich, gdzie mieści się Muzeum Fryderyka Chopina. Przez 45 min księżna wraz z dziesięcioosobową świtą zwiedzała muzealne sale, gdzie zgromadzone są liczne pamiątki po polskim kompozytorze.”

turystycznapolska.pl, 18.03.2010

„Każde pomieszczenie zaskakuje w inny sposób. W sali warszawskiej możemy ukryć się w wyizolowanych kabinach, gdzie za pomocą multimedialnych paneli będziemy mogli rozkoszować się wybranym utworem artysty. W paryskiej poczujemy zapach fiołków, usłyszymy gwar rozmów dochodzących z francuskiej ulicy, trzask ognia w kominku. W najbardziej kontrowersyjnej sali Śmierć został wyeksponowany zabalsamowany kosmyk włosów Chopina, a także odlew jego twarzy sporządzony od razu po śmierci.”

warszawa.dlastudenta.pl, 12.03.2010

„W otwartym 1 marca multimedialnym Muzeum Chopina w Warszawie pracują cztery zmysły: wzrok, dotyk, słuch i węch. Salon z fortepianem wypełnia zapach fiołków. Wydobywa się z czarnych i białych flakonów ozdobionych profilem kompozytora, fortepianem lub fragmentem partytury mazurka.”

Rzeczpospolita, 04.03.2010

„Na powierzchni ponad 4600 metrów kwadratowych zostaną zaprezentowane ekspozycje dotyczące życia i twórczości artysty. Dzięki multimedialnym salom wystawienniczym każdy zwiedzający będzie mógł sam i według własnego uznania przechodzić przez kolejne etapy życia Fryderyka Chopina. Pomoże w tym specjalny chip, który posłuży jako klucz i indywidualny przewodnik po wystawie.”

Kurier Szczeciński, 02.03.2010

„Kto kiedykolwiek był w przeszłości w Zamku Ostrogskich na warszawskiej Tamce, z trudem teraz pozna jego sale. Największe wrażenie robią podziemia po raz pierwszy udostępnione publiczności. Surowa cegła XVII-wiecznych ścian świetnie kontrastuje ze szkłem, z którego zbudowano przejścia i schody.”

Rzeczpospolita, 02.03.2010

„Otwarcie Muzeum Chopina. Efekt jest niesamowity -jakby do pałacowych sal i lochów Zamku Ostrogskich wpadł piorun kulisty i przeniósł zabytek pełen chopinaliów w całkiem nowy wymiar i XXI wiek”

Gazeta Wyborcza Warszawa, 01.03.2010

„Miejsce urodzin Chopina zaczyna nowe życie. Z odświeżonym dworkiem, odrestaurowanym parkiem i nowoczesnymi pawilonami obsługi turystów staje się muzeum na europejskim poziomie”

Gazeta Wyborcza Warszawa, 22.02.2010

Biuro Prasowe


Moto Safety Day