Publikacje Prasowe

Pierwszy łuk na podporach budowanego mostu drogowego przez Wisłę w Toruniu został wreszcie zamontowany. Za miesiąc montowany ma być łuk drugiego przęsła.

Gazeta Pomorska, 30.03.2013

Po kilkunastu godzinach, przerwach spowodowanych silnymi podmuchami wiatru udało się ustawić łuk nowego mostu drogowego w Toruniu.  Kolejnym, niezwykle trudnym etapem jest ustawienie go na podporach.

tvp.pl, 29.03.2013

28 marca na budowie mostu przez Wisłę w Toruniu zostanie przeprowadzony montaż pierwszego stalowego łuku przeprawy. Zgodnie z harmonogramem operacja ma potrwać około 8 godzin. […] Będzie to pierwszy w Polsce montaż tak ciężkich i równocześnie dużych elementów. Zadanie to zamierzano zrealizować w grudniu ubiegłego roku, jednak z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne operację trzeba było trzeba było przełożyć.

inżynieria.com, 27.02.2013

– Miejski Zarząd Dróg rozpatrzył pozytywnie wniosek wykonawcy na przedłużenie czasu ukończenia robót – mówi Agnieszka Kobus – Pęńsko, rzeczniczka prasowa MZD. – Projekt aneksu dotyczący przedłużenia terminu realizacji inwestycji został przesłany do weryfikacji do Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie – instytucji, która jest stroną umowy o dofinansowanie.

etransport.pl, 22.03.2013

Budowa mostu drogowego w  Toruniu będzie tematem programu pt: „Samorząd.eu” emitowanego na antenie TV Bydgoszcz. Warto zobaczyć i posłuchać dziś o 17.15 i w sobotę o 19.30.

Gazeta Pomorska Toruń, 22.03.2013

Na moście będą znajdować się po dwa pasy ruchu w każdą stronę, co pozwoli rozładować natężenie ruchu na moście w pobliżu toruńskiej starówki.

naszemiasto.pl, 19.03.2013

Mimo mrozów i śnieżycy, która przeszła w ostatnich dniach przez Toruń, praca na budowie mostu trwa nieprzerwanie. Podpory brzegowe są już gotowe do montażu łuków.

Gazeta Pomorska Toruń, 18.03.2013

W Toruniu powstaje nowy most przez Wisłę. Jest to jedna z największych inwestycji drogowych w regionie. Nowy most w Toruniu będzie miał 540 metrów długości i będzie szeroki na 24 metry.

Wiadomości24.pl, 17.03.2013

By rozpocząć transport 270-metrowego łuku mostu na środek Wisły w Toruniu potrzeba 7-10 dni dobrej pogody. Pogoda utrudnia prace drogowców, którzy muszą zaczekać na stabilne warunki atmosferyczne.

InvestMap.pl, 15.03.2013

Strabag zapewnia, że pod względem rzeczowym wykonał już około 80 proc. robót przewidzianych kontraktem. W wielu miejscach prace idą zgodnie z planem. Tak jest na przykład na placu Daszyńskiego. […] Wykonawca potwierdza, że prace na tych odcinkach zakończą się w lipcu.

Nowości, 13.03.2013

W minionym tygodniu na budowie nowego mostu w Toruniu zużyto 859 m2 betonu i 185 ton stali zbrojeniowej. Na budowie pracowało 378 osób i 108 sztuk ciężkiego sprzętu budowlanego.

Budownictwo.org, 11.03.2013

Generalny Wykonawca toruńskiego mostu – firma Strabag – kontynuuje roboty drogowe. Jakie? Wzmacnianie wyspy oraz prace mostowe na prawo i lewobrzeżnych estakadach. […] Wkrótce rozpocznie się podwieszanie na linach kolejnej części estakady na pl. Daszyńskiego, która połączy ul. Żółkiewskiego z Szosą Lubicką.

Gazeta Pomorska Toruń, 8.03.2013

Na budowie nowej przeprawy kontynuowane są roboty drogowe związane z umacnianiem wyspy oraz prace mostowe na prawo i lewobrzeżnych estakadach mostu.

cowtoruniu.pl, 7.03.2013

Wykonawca toruńskiego mostu w ostatnich dniach lutego wykonał wykopy pod nawierzchnię ulicy Szosa Lubicka. W najbliższym czasie na placu Daszyńskiego ruszą pozostałe prace związane z wykonaniem nawierzchni jezdni, oznakowaniem, oświetleniem i ekranami akustycznymi.

euroinfrastruktura.pl, 6.03.2013

Na moście głównym do wykonania pozostał jeden z najbardziej widowiskowych elementów projektu, czyli montaż konstrukcji stalowej łuków na podporach i montaż pomostów jezdnych do łukowych konstrukcji nośnych. W następnej kolejności wykonawca ułoży nawierzchnię jezdni, zainstaluje oświetlenie, iluminację i oznakowanie.

mojeauto.pl, 3.03.2013

Drogowcy zaawansowanie największej inwestycji drogowej w mieście oceniają na około 80 proc. Budowlańcy cały czas czekają na sprzyjające warunki do transportu łuków mostu z brzegu na środek rzeki.

Gazeta Wyborcza Toruń, 1.03.2013

Budowa mostu drogowego w Toruniu nie straci unijnego wsparcia. Centrum Unijnych Projektów Transportowych zgodziło się przedłużyć termin zakończenia inwestycji. […]Wykonawca – konsorcjum firm STRABAG i Hermann Kirchner Polska – ogłosił, że prace zakończy do końca listopada.

Radio PiK, 28.02.2013

Warunki pogodowe w ostatnim miesiącu były sporym utrudnieniem dla wykonawcy nowego mostu, który z powodu dużych mrozów musiał wstrzymać prace drogowe. W oczekiwaniu na lepszą pogodę, skupiono się na robotach mostowych prowadzonych na prawo i lewobrzeżnych estakadach. Po zastosowaniu domieszek chemicznych do betonu oraz ścisłego przestrzegania procedur technologicznych, możliwe było betonowanie płyty nośnej estakad, ścian oraz stropów murów oporowych w ujemnych temperaturach.

Inżynieria.com, 26.02.2013

Wykonawca nowej toruńskiej przeprawy zmaga się z zimową aurą. Wykorzystując każdy pogodny dzień, budowniczowie kontynuują prace drogowe i mostowe w obrębie inwestycji, która połączy dwa brzegi Wisły.

Rynek Infrastruktury, 25.02.2013

Przęsła mają zostać przetransportowane holownikami nurtem rzeki przy pomocy czterech holenderskich barek. Aby tak się stało niezbędne są jednak odpowiednie warunki pogodowe. A tych zimą próżno szukać. Najbardziej realny termin to wiosna. Dlatego też Strabag chce rozpocząć montaż dopiero na przełomie marca i kwietnia. Po ukończeniu tego etapu będzie można zamontować płyty jezdne, a następnie wylany zostanie asfalt.

Nowości, 21.02.2013

W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi główne roboty drogowe zostały wstrzymane. Na lewym brzegu Wisły wykonywano pale pod ekrany akustyczne, a także realizowano roboty kanalizacyjne.

Budownictwo.org, 13.02.2013

Coraz bliżej do spektakularnej operacji montażu mostowych przęseł. Wiele jednak zależy od warunków pogodowych, m.in. odpowiedniego poziomu wody w Wiśle i prędkości wiatru. Transport łuków to najbardziej spektakularna część budowy nowej trasy mostowej. Przęsła o łącznej masie 5,5 tys. ton zostaną zamontowane na podporach przy pomocy specjalnych barek.

Pomorska.pl, 11.02.2013

Szalowanie, zbrojenie oraz betonowanie płyt pomostu estakad, ekrany akustyczne na lewym brzegu Wisły oraz przygotowania pontonów do montażu łuków. 5 tydzień nowego roku upłynął pracowicie dla Wykonawcy nowej toruńskiej przeprawy.

Naszemiasto.pl, 10.02.2013

Ostatni element stalowej konstrukcji estakady Żółkiewskiego zawisł nad pl. Daszyńskiego. Czekając na odpowiednie warunki atmosferyczne do transportu łuków mostu, robotnicy chcą maksymalnie wykorzystać czas i zrobić to, na co pozwala im zimowa aura.

Gazeta Wyborcza Toruń, 9.02.2013

Generalny wykonawca budowy mostu w Toruniu Strabag jest gotowy do zrealizowania najbardziej spektakularnej części inwestycji – montażu łuków mostu, po uprzednim przeniesieniu ich na pontony i transportu drogą wodną.

InvestMap.pl, 8.02.2013

Na wyspie trwa montaż pierwszych elementów pomostu. Staramy się również wykonywać prace związane z jej umocnieniem. Chodzi o maksymalne wykorzystanie czasu i realizację zadań możliwych do wykonania przy aktualnie panujących warunkach atmosferycznych – wyjaśnia Lesław Milewski, Dyrektor Kontraktu z firmy STRABAG.

Forum Transportu, 7.02.2013

Prace wkroczyły już w etap końcowy i robotnicy są przygotowani do podniesienia łuków na pontony. Taka operacja będzie możliwa w ciągu kilku dni, oczywiście jeśli tylko wystąpią odpowiednie do tego warunki na Wiśle. W tej chwili pogoda pozwala na prowadzenie prac na gruncie, ale na Wiśle jest za wysoki poziom wody – mówi Zbigniew Szubski, kierownik budowy i zastępca dyrektora kontraktu Strabag.

Nowości, 7.02.2013

Budowa mostu drogowego w Toruniu to obecnie największa inwestycja realizowana na terenie regionu i Torunia. Jej zaawansowanie rzeczowe osiągnęło około 80%.

edroga.pl, 4.02.2013

350 osób i 151 sztuk ciężkiego sprzętu jest codziennie zaangażowanych w budowę nowego mostu drogowego w Toruniu, który ma zostać ukończony jesienią.

Nowości, 4.02.2013

450 – tyle metrów sześciennych betonu zużyto w minionym tygodniu na budowie mostu drogowego w Toruniu. Zużyto też 20 ton stali zbrojeniowej. Na budowie pracowały w sumie 364 osoby, mając do dyspozycji 151 sztuk ciężkiego sprzętu budowlanego

Nowości, 28.01.2013

Mimo ujemnych temperatur prace na prawobrzeżnych i lewobrzeżnych estakadach i łącznicach nowego mostu są kontynuowane bez przerw.

torun.com.pl, 26.01.2013

Tak jak w poprzednim tygodniu, szczególnie intensywne prace były realizowane na Estakadzie Żółkiewskiego. Na jednym z pylonów estakady prowadzono roboty wykończeniowe. Demontowano podpory montażowe pod stalową konstrukcją pomostu i podesty do montażu want na pylonie.

Rynek Infrastruktury, 25.01.2013

W ostatnich tygodniach na budowie nowej przeprawy najbardziej intensywne prace miały miejsce w obrębie prawo i lewobrzeżnych estakad. Na placu do montażu trwało przygotowywanie pontonów do montażu łuków.

Budownictwo.org, 21.01.2013

W oczekiwaniu na sprzyjające warunki rzeczne i pogodowe do montażu łuków na podporach, Strabag prowadzi intensywne prace przy pozostałych elementach nowego mostu w Toruniu.

Budownictwoinżynieryjne.pl, 16.01.2013

Mimo mrozu i leżącego śniegu trwa budowa mostu w Toruniu. Nadal za niski jest poziom wody w Wiśle. Od niego zależy transport zmontowanych na brzegu Wisły łuków przeprawy. Pontony niezbędne do ich przewiezienia są już przygotowane. Ruszą, gdy tylko budowniczowie ze Strabagu ocenią, że stan rzeki jest odpowiedni.

Nowości, 15.01.2013

Na początku tego roku najbardziej intensywne prace na budowie nowego mostu w Toruniu miały miejsce w obrębie prawo i lewobrzeżnych estakad. Na placu do montażu trwało przygotowywanie pontonów do montażu łuków.

Rynekinfrastruktury.pl, 14.01.2013

Montaż łuków uzależniony jest od warunków pogodowych i hydrotechnicznych – mówi Agnieszka Kobus – Pęńsko, rzecznik drogowców. Cały czas są one monitorowane przez specjalnie powołany zespół ze strony wykonawcy, inżyniera projektu i MZD. W przypadku stworzenia dogodnych warunków operacja zostanie rozpoczęta.

Pomorska.pl, 10.01.2013

Budowa mostu drogowego w Toruniu zagra razem z Wielką Orkiestrą Jurka Owsiaka! Przedmiotem aukcji będzie zwiedzanie budowy mostu drogowego w Toruniu. Zwycięzca licytacji będzie mógł zabrać na wycieczkę trzy osoby towarzyszące. Pod opieką Inżyniera Projektu (DHV Polska) i inżyniera z Miejskiego Zarządu Dróg zwycięzca zobaczy z bliska, jak wyglądają ogromne stalowe łuki mostu, plac, gdzie są scalane, filary estakad prowadzących na przeprawę oraz sztuczną wyspę.

Naszemiasto.pl, 08.01.2013

Nowy most jest inwestycją niezwykle ważną dla nas wszystkich. Toruńska przeprawa przyciąga uwagę nie tylko mieszkańców naszego miasta, ale całej Polski.

InvestMap.pl, 02.01.2013

Budowa mostu w Toruniu zyskała uznanie za starania poczynione w roku 2012 na rzecz bezpiecznego prowadzenia robót i realizowanych działań prewencyjnych w dziedzinie BHP.

Samorzad.pap.pl, 27.12.2012

Budowa mostu w Toruniu jest imponująca. Pewnie, że inwestycje o takim rozmachu siłą rzeczy wywołują podziw. Mamy jednak coś wybitnie nowatorskiego w Europie. To sposób montażu łuków mostu – najpierw na brzegu i dopiero finał na rzece.

Nowości, 20.12.2012

Od wbicia pierwszej łopaty pod kluczową dla miasta inwestycję teren robót zmienił się nie do poznania. Na lewym brzegu Wisły gotowa jest już cała stalowa konstrukcja estakady prowadzącej na przeprawę. Niemal skończony jest też leżący na niej pomost. Mocno zaawansowane są również roboty po prawej stronie Wisły. Tutaj brakuje kilkudziesięciu ton stali nad ul. Winnica i na tzw. estakadzie Żółkiewskiego. Brakujące elementy konstrukcji są już na placu budowy. Do Torunia dotarły też pierwsze fragmenty płyty pomostowej przeprawy nad Wisłą.

Gazeta Wyborcza Toruń, 20.12.2012

441 osób pracowało w ostatnich tygodniach, mimo mrozu, mgły, śniegu i deszczu, na placu budowy toruńskiego mostu. Na estakadach kontynuowano montaż, szalowanie, zbrojenie i betonowanie płyty pomostu.

Nowości, 20.12.2012

Mieszkańcy Torunia mogą na bieżąco obserwować budowę, która rośnie w oczach. Tylko w 2012 roku zużyto aż 18 tys. ton stali, pracowało przy tym nawet 400 osób.

tvp.pl, 19.12.2012

W ostatnich tygodniach trwały zaawansowane prace drogowe, zarówno po prawej, jak i lewej stronie Wisły. Na placu do scalania i montażu trwa spawanie styku środkowego łuku północnego oraz przygotowywanie pontonów do montażu łuków na podporach.

mmtorun.pl, 14.12.2012

Na podniesienie poziomu Wisły czeka firma Strabag wznosząca w Toruniu most. Będzie mogła wtedy zacząć transport na specjalnych barkach dwóch połączonych na brzegu łuków przeprawy.

Nowości, 06.12.2012

Pierwszy łuk przeprawy ma zostać osadzony na konstrukcji jeszcze na początku miesiąca. Takie są plany. Wietrzna i niestabilna pogoda oraz niski stan wody w Wiśle mogą jednak pokrzyżować zamierzenia generalnego wykonawcy mostu.

Gazeta Pomorska, 04.12.2012

Na pierwszą dekadę grudnia planowane jest osadzenie stalowych przęseł na podporach nowego mostu. To historyczne wydarzenie przyciągnie do Torunia wielu specjalistów inżynierii mostowej.

torun.com.pl, 01.12.2012

W minionych tygodniach przygotowywano podłoże pod kolejne odcinki jezdni, ustawiano krawężniki i montowano kolejne fragmenty stalowej konstrukcji estakady. Na placu trwało spawanie łuku północnego.

Forum transportu.pl, 30.11.2012

Prawie 200 torunian odwiedziło w sobotę prawobrzeżny plac budowy przy ul. Wschodniej. […] Mogli zobaczyć estakady prowadzące na przeprawę i największe w naszym kraju mostowe łuki. Uczestnicy wyprawy byli zachwyceni inwestycją, robili zdjęcia i nagrywali filmy. Na koniec każdy z nich dostał materiały informacyjne oraz pamiątkowy kubek z wizerunkiem mostu.

Gazeta Wyborcza Toruń, 26.11.2012

Budowa mostu cały czas rozpala ciekawość torunian. Codziennie postępy prac przy placu Daszyńskiego obserwuje wielu mieszkańców, głównie z samochodów osobowych, autobusów lub tramwajów.

Nowości, 26.11.2012

Za trzy tygodnie ma rozpocząć się montaż dwóch przęseł łukowych na podporach nowego mostu w Toruniu. Będzie to przeprawa o największej rozpiętości łuków w Polsce, mających 270 m długości i 50 m wysokości

Zielony Dziennik, 18.11.2012

Na placu do montażu i scalania wybudowane prawie 50 – metrową wieżę, specjalnie przystosowaną do połączenia dwóch części łuku. W kolejnym etapie ważące ponad 2 tysiące ton zespolone części łuków trafią na barki, a z nich przęsła będą montowane na podporach.

Nowości, 17.11.2012

Powstanie mostu bardzo poprawi płynność i bezpieczeństwo ruchu. Obecnie prawie 200-tysięczny Toruń ma tylko jeden most drogowy przez Wisłę, na którym natężenie przekracza 40 tysięcy pojazdów na dobę.

Gazeta.pl, 13.11.2012

Rozpoczął się najbardziej emocjonujący i spektakularny etap budowy nowej przeprawy. Wykonawca przy pomocy 40-metrowej wieży łączy konstrukcję mostową. Za kilka tygodni spocznie ona na podporach.

Gazeta Pomorska, 10.11.2012

Scalanie łuków mostu to obecnie najbardziej spektakularna operacja na placu budowy nowej toruńskiej przeprawy.

Gazeta Wyborcza Toruń, 10.11.2012

GDOŚ przyjął korzystne dla miasta stanowisko w sprawie decyzji środowiskowej dla mostu przy ul. Wschodniej. – Prace będą realizowane rytmicznie i zgodnie z dokumentacją oraz obowiązującymi decyzjami – zapewnił prezydent Michał Zaleski.

Gazeta Wyborcza Toruń, 29.10.2012

Jest zielone światło dla mostu. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zmienia zdanie: podtrzymuje decyzję środowiskową dla toruńskiej przeprawy. A to oznacza, że nie ma już żadnych formalnych przeszkód dla tej inwestycji.

Gazeta Pomorska, 27.10.2012

Jesień i pierwsze chłody nie wystraszyły robotników wznoszących nowy most drogowy. Na ul. Wschodniej ostro wzięli się za przygotowania podłoża nasypów i skarp pod nową jezdnię. Praca wre także przy podporach w nurcie Wisły i na lewobrzeżu, na placu do scalania i montażu łuków i w tunelu pod pl. Daszyńskiego.

Gazeta Wyborcza Toruń, 23.10.2012

Ostatni tydzień na budowie nowej toruńskiej przeprawy przyniósł wiele istotnych zmian. Wykonano między innymi warstwy wzmacniające na odcinku ul. Wschodniej, kolejne warstwy podłoża pod torowisko na odcinku ul. Lubickiej oraz wzmocnienia głównej podpory mostu.

ForumTransportu.pl, 23.10.2012

W minionym tygodniu na budowie nowego mostu w Toruniu zużyto 732 m3 betonu i 180 ton stali zbrojeniowej. Na budowie pracowały w sumie 403 osoby mając do dyspozycji 185 sztuk ciężkiego sprzętu budowlanego.

budowlane24h.pl, 19.10.2012

Próbne obciążanie pali na ostatniej podporze łącznicy prawobrzeżnej, tymczasowe doki na placu do scalania, montaż elementów stalowych łuków, zaawansowane prace przy podporach mostu głównego – to tylko część prac na budowie mostu w Toruniu.

Gazeta.pl, 12.10.2012

 Na placu do scalania trwał montaż torów ślizgowych w osiach i montaż elementów stalowych łuków oraz ich malowanie. Na placu prowadzono także prace nad wykonaniem doków.

Rynek Infrastruktury, 11.10.2012

W minionym tygodniu na budowie nowego mostu w Toruniu zużyto 732 m3 betonu i 180 ton stali zbrojeniowej. Na budowie pracowały w sumie 403 osoby mając do dyspozycji 185 sztuk ciężkiego sprzętu budowlanego.

torun.com.pl, 11.10.2012

W tunelu pod placem Daszyńskiego deskowano i zbrojono ściany, izolowano płyty przejściowe, wylewano beton ochronny. Na Estakadzie Żółkiewskiego szalowano, zbrojono oraz betonowano ostatnie podpory, wykonano także izolacje fundamentu podpory.

cowtoruniu.pl, 11.10.2012

Do Czech zjechali architekci z całego świata, aby obejrzeć wybrane projekty architektoniczne z dziedziny transportu, infrastruktury i rozwoju przestrzennego. (…) – Jest to okazja do pokazania Torunia w bardzo wąskim gronie kilku największych polskich miast, w których dzieją się ciekawe rzeczy. Zaproszenie nas na tę wystawę pokazuje, że również w Toruniu dzieją się rzeczy niezwykłe. Warte docenienia, chociaż dyskusyjne – ocenia główny architekt Torunia (Adam Popielewski).

Nowości, 06.10.2012

Toruński most wśród 70 najciekawszych projektów infrastrukturalnych z ponad 30 państw. W Pradze ruszyła szósta edycja Festiwalu Architektury i Urbanizmu Architecture Week. – Wasz most jest czymś unikatowym, porównywalnym z najciekawszymi obiektami z całego świata – zapewnia dyrektor imprezy Petr Ivanov.

torun.gazeta.pl, 05.10.2012

Teren na lewym brzegu Wisły opanowali drogowcy. Układali tam zatoki autobusowe z kamiennej kostki. Na odcinku ul. Rypińskiej ustawili 260 metrów betonowych krawężników. Na ul. Otłoczyńskiej przygotowali skarpy i nasadzili zieleń drogową.

Gazeta Wyborcza Toruń, 02.10.2012

Praski Architecture Week to jeden z największych w Europie przeglądów współczesnej architektury miejskiej. Toruńska inwestycja zostanie pokazana jako jeden z najciekawszych projektów świata w dziedzinie architektury infrastrukturalnej.

onet.pl, 02.10.2012

Projekt pn. „Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi” zostanie zaprezentowany na 6. edycji Festiwalu Architektury i Urbanizmu Architecture Week 2012 w dniach 1 – 28 października w Pradze. Zainteresowanie organizatorów wzbudziły nowoczesne, innowacyjne rozwiązania inżynierskie. (…) – Zapraszając Toruń organizatorzy festiwalu ocenili nasz projekt jako istotny i ważny w kontekście transportu i rozwoju przestrzennego Polski, wzbudzający zainteresowanie ze względu na nowoczesność i innowacyjne rozwiązania inżynierskie – mówi Agnieszka Kobus Pęńsko z MZD. Na podkreślenie zasługuje fakt, że nasza inwestycja zostanie pokazana jako jeden z najciekawszych projektów świata w dziedzinie architektury infrastrukturalnej.

edroga.pl, 01.10.2012

W ostatnich tygodniach roboty drogowe koncentrowały się bardziej na placu budowy po lewej stronie Wisły. Wykonywano nasypy przy przyczółkach obiektów inżynierskich. Realizowano nowe zatoki autobusowe o nawierzchni z kostki kamiennej. Na odcinku ul. Rypińskiej ustawiono 260 mb betonowych krawężników. W ciągu ul. Otłoczyńskiej planowano skarpy i nasadzano zieleń drogową. Po prawej stronie Wisły ustawiono obrzeża betonowe w odcinku Szosy Lubickiej na podsypce cementowo – piaskowej.

inżynieria.com, 01.10.2012

Zatoki autobusowe na lewobrzeżu, kolejne elementy stalowej konstrukcji estakad na prawobrzeżu, platforma montażowa dla dźwigu przy placu do scalania łuków – rośnie nowa toruńska przeprawa drogowa.

gazeta.pl, 01.10.2012

Prawie przez cały październik będzie trwała w Pradze 6. edycja Festiwalu Architektury i Urbanizmu Architecture Week 2012. Toruń zaprezentuje tam swój projekt „Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi”. Praski Architecture Week to jeden z najważniejszych w Europie przeglądów współczesnej architektury miejskiej, organizowany przez zarząd Zamku Praskiego pod patronatem ministrów kultury i rozwoju regionalnego państw Grupy Wyszehradzkiej. Obejmuje kilkadziesiąt imprez dotyczących architektury światowej: wykłady, spotkania, konferencje, pokazy filmowe i wystawy. Głównym tematem tegorocznego festiwalu jest transport, infrastruktura i rozwój przestrzenny państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii.

mmtorun.pl, 28.09.2012

Prezydent Torunia Michał Zaleski informuje, iż budowa jest i będzie nadal prawidłowo prowadzona i właściwie finansowana. – Wiele samorządów w Polsce ma problemy z powodu braku środków z budżetu państwa, ponieważ otrzymujemy nowe zadania, a nie otrzymujemy na nie pieniędzy. Samorządy jednak sobie radzą, również Toruń. Inwestycja pod nazwą „Budowa mostu drogowego wraz z drogami dojazdowymi”  jest na pewno tą, której realizacja musi być i będzie w sposób harmonijny i niezagrożony zakończona. Jestem spokojny o wszystkie zadania, których Gmina Miasta Toruń się podjęła, a w szczególności o zadania priorytetowe. Jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym w tym stuleciu, jest właśnie budowa nowego mostu drogowego.

naszemiasto.pl, 23.09.2012

Uczestnicy Otwartych Mistrzostw w PRZEchodzeniu mieli za zadanie przejść w jak najciekawszy sposób dystans 41 metrów, odpowiadający 1% całej długości budowanej obecnie trasy mostowej. Oryginalny sposób przejścia nie był jedynym kryterium, które brali pod uwagę członkowie jury. Oceniane były również pomysłowe przebrania zawodników. Występy na żywo komentował Dariusz Szpakowski. – Torunianie wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Zadziwiły mnie stroje i pomysł na pokonanie trasy. – podsumował imprezę znany komentator sportowy.

sportowe24h.pl, 17.09.2012

Dariusz Szpakowski komentował  w sobotę Otwarte Mistrzostwa w PRZEchodzeniu w Toruniu. Była to impreza promująca nowy most przez Wisłę.

Nowości, 17.09.2012

Utytułowany olimpijczyk znalazł się w składzie komisji sędziowskiej oceniającej… Kobietę Czołg, Goryla, Żywą Łódź i wiele innych zaskakujących postaci. Uczestniczyły one w zabawie promującej most. Dlatego też mieli oni do „zabawnego” przejścia odległość odpowiadającą 1 proc. długości trasy mostowej. Całość komentował nie kto inny, jak sam Dariusz Szpakowski.

Nowości, 17.09.2012

W sobotę, 15 września Rynek Staromiejski w Toruniu przemienił się w tor sportowych zmagań w ramach Otwartych Mistrzostw w PRZEchodzeniu. Mieszkańcy pokazali, że doskonale wiedzą, co to dobra zabawa i duch zdrowej rywalizacji. Celem sobotniego wydarzenia było przede wszystkim promowanie budowy nowego mostu drogowego w Toruniu, ale także zachęcanie mieszkańców do aktywnego spędzania czasu.

forumtransportu.pl, 16.09.2012

Projekt pn. „Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi” zostanie zaprezentowany na 6. edycji Festiwalu Architektury i Urbanizmu Architecture Week 2012 w dniach 1-28 października w Pradze. Zainteresowanie organizatorów wzbudziły nowoczesne, innowacyjne rozwiązania inżynierskie.

wirtualnemedia.pl, 10.09.2012

Na odcinku ulicy Szosa Lubicka miało miejsce profilowanie podłoża pod warstwy konstrukcyjne torowiska tramwajowego. Rozebrano również tymczasowy przejazd przez torowisko tramwajowe na wysokości stacji benzynowej oraz wykonano wykopy pod warstwy konstrukcyjne torowiska.

forumtransportu.pl, 29.08.2012

Plantowanie terenów pod zieleń na lewym brzegu Wisły, wzmocnienia wokół centralnej podpory mostu i próbne obciążenia fragmentów konstrukcji estakady Żółkiewskiego. Tak upłynął kolejny tydzień sierpnia na placu budowy nowego mostu w Toruniu.

torun.com.pl, 23.08.2012

Największymi inwestycjami drogowymi samorządów lokalnych są w Kujawsko-Pomorskiem budowy mostów w Bydgoszczy przez Brdę i w Toruniu przez Wisłę. Toruńska przeprawa ma rozładować rosnące od lat korki przy wjeździe na jedyny obecnie most drogowy przez Wisłę w tym mieście. Warta prawie 700 mln zł inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2013 roku i – jak deklaruje wykonawca – termin ten, mimo wielu nieprzewidzianych trudności, zostanie dotrzymany.

m.onet.pl, 20.08.2012

Na przełomie lipca i sierpnia na placu budowy nowego mostu drogowego w Toruniu zużyto ponad 1300 metrów sześciennych betonu oraz 132 tony stali zbrojeniowej. Pracowało 325 osób, które korzystały ze 128 maszyn budowlanych.

Nowości, 16.08.2012

Robotnicy skupiają się teraz przede wszystkim na budowie podpory centralnej na sztucznej wyspie na Wiśle. Trwa tam zbrojenie i szalowanie kolejnych elementów, a także przygotowanie wzmocnień wokół konstrukcji.

Gazeta Pomorska Toruń, 14.08.2012

Wykonawca rozpoczął prace nad urządzaniem terenów zielonych w obrębie inwestycji. Na terenie pomiędzy ulicą Kmicica a Trasą Wschodnią została posadzona trawa. Przy ulicy Lipnowskiej trwa przygotowywanie podłoża pod kolejne odcinki jezdni i nowe parkingi.

forumtransportu.pl, 13.08.2012

128 sztuk ciężkiego sprzętu pracuje obecnie na budowie nowego mostu dla Torunia. Przy budowie pracuje ponad 300 osób. Na lewym brzegu stalowa konstrukcja przeprawy jest prawie gotowa, na prawym rosną kolejne estakady.

Nowości, 11.08.2012

Rozpoczęto szalowanie, zbrojenie i betonowanie nowych elementów obiektu. Wykonawca, Strabag prowadzi roboty zgodnie z harmonogramem.

muratorplus.pl, 03.08.2012

Wielkimi krokami budowa mostu zbliża się do jej najbardziej spektakularnego etapu, którym będzie montaż łuków przeprawy. Do jesieni muszą powstać w całości wszystkie trzy podpory mostu. Na sztucznej wyspie w nurcie rzeki w dalszym ciągu prowadzone jest zbrojenie, szalowanie i betonowanie kolejnych fragmentów podpory centralnej. Po wykonaniu fundamentów wykonawca przystąpił do prac nad wezgłowiami.

mosty.inżynieria.com, 30.07.2012

W drugiej połowie lipca na budowie mostu przez Wisłę w Toruniu robotnicy wykonywali ostatnie prace przy scalaniu stalowych elementów łuku. Wykonawca zabetonował już kolejne ławy fundamentowe i zakończył betonowanie ławy fundamentowej centralnej podpory mostu.

rynekinfrastruktury.pl, 27.07.2012

Już mniej niż rok do końca budowy nowego mostu. Tylko tyle zostało do zakończenia najważniejszej miejskiej inwestycji. Robotnicy wznoszący most przy ul. Wschodniej stawiają kolejne podpory na pl. Daszyńskiego, układają na nich stalową konstrukcję oraz budują ulice dojazdowe i ścieżki rowerowe. Zegar na stronie internetowej toruńskiej przeprawy wskazywał wczoraj, że pierwsi kierowcy pojadą nią za 344 dni. Do tego czasu przed robotnikami z konsorcjum firm Strabag, Strabag AG i Hermann Kirchner Polska sporo pracy.

Gazeta Wyborcza Toruń, 25.07.2012

Sporo się dzieje na rozległym placu budowy mostu w Toruniu. W pierwszej połowie lipca w ciągu ul. Otłoczyńskiej trwały prace przy wykonywaniu ścieżki rowerowej i chodników, a przy ul. Dwernickiego wykonywano nowe wjazdy do posesji. Podobne prace prowadzono na prawym brzegu rzeki. W tzw. ciągu ul. Wschodniej ułożono chodnik i krawężnik kamienny. Ponadto drogowcy rozpoczęli profilowanie i zagęszczanie podłoża pod torowisko tramwajowe przy pl. Daszyńskiego.

Nowości, 20.07.2012

Na placu Daszyńskiego rosną kolejne podpory estakady Żółkiewskiego, na podporach prawobrzeżnych estakad przybywa stalowych elementów konstrukcji, a po obu stronach rzeki powstają nowe drogi i ścieżki rowerowe.

forumtransportu.pl, 19.07.2012

18000 – tyle ton kostrukcji stalowych zostanie zużytych na budowę nowego mostu drogowego i estakad.

Nowości, 17.07.2012

Wykonawca mostu z dojazdami, firma Strabag wprowadza zmiany w organizacji ruchu na placu Daszyńskiego w Toruniu. Tym razem mają one charakter tymczasowy i będą obowiązywały od godz. 20 do 6 rano z soboty na niedzielę i prawdopodobnie od godz. 20 do 6 rano z niedzieli na poniedziałek. W tym czasie przez plac Daszyńskiego będzie można przejechać tylko dwoma środkowymi pasami ruchu.

Nowości, 14.07.2012

Chociaż zwiedzanie placu budowy mostu w Toruniu miało się rozpocząć w sobotę o godzinie 9, to już kilka minut po 8 zjawili się pierwsi Czytelnicy „Nowości”. Pomimo okropnego upału zwiedzający chcieli dokładnie poznać szczegóły tej inwestycji i zadawali bardzo wiele pytań oprowadzającym, którymi tym razem byli inżynierowie nadzoru: Krzysztof Dudek i Andrzej Kwiatkowski.

Nowości, 10.07.2012

W sobotnie przedpołudnie nasi Czytelnicy zwiedzili plac budowy przeprawy drogowej na prawym brzegu Wisły. – Jestem pod wielkim wrażeniem – mówi Bronisław Pawłowski, który zabrał na wyprawę 11-letniego wnuka – Pawła. Trzy tygodnie temu Czytelnicy „Pomorskiej” odwiedzili plac budowy na lewym brzegu. W tę sobotę mogli z bliska obserwować postępy prac w prawobrzeżnej części Torunia.

Gazeta Pomorska Toruń, 09.07.2012

W pierwszych dniach lipca kierowcy pojechali przez pl. Daszyńskiego zgodnie z nowymi zasadami organizacji ruchu. Z dnia na dzień widać też postępy prac przy konstrukcji samego mostu. Na placu do scalania montowane są rusztowania podpór tymczasowych i spawane ostatnie już stalowe elementy łuków. Wykonawca przyspieszył prace prowadzone tuż przy samych brzegach Wisły jak i w jej nurcie.

Forum transportu.pl, 06.07.2012

Ogromne stalowe łuki mostu, plac do ich scalania, filary estakad prowadzących na przeprawę oraz sztuczną wyspę usypaną na środku Wisły zobaczą czytelnicy „Gazety”, którzy w sobotę wybiorą się na wycieczkę po terenie robót. Torunian od Szosy Lubickiej do brzegu rzeki i z powrotem poprowadzą Krzysztof Dudek i Andrzej Kowalski z firmy DHV Polska, która nadzoruje wznoszenie mostu. Wycieczka ruszy w południe z zaplecza budowy na pl. Daszyńskiego.

Gazeta Wyborcza Toruń, 04.07.2012

Zapraszamy czytelników „Nowości” do udziału w wycieczce i zwiedzaniu nowego mostu drogowego wraz z Miejskim Zarządem Dróg w Toruniu, firmą Strabag i „Nowościami”! Mamy do rozdania 15 wejściówek na sobotnie zwiedzanie. Zasady są proste – liczy się kolejność zgłoszeń.

Nowości, 04.07.2012

Dwa tygodnie temu zaprosiliśmy grupę Czytelników na budowę mostu po lewej stronie Wisły. Tym razem zapraszamy na prawą stronę, czyli okolice Placu Daszyńskiego. Już w najbliższą sobotę będzie można zobaczyć z bliska budowę tunelu, estakad, dróg dojazdowym, plac na którym łączony jest most i wiele innych rzeczy. Będzie również okazja do zadawania pytań i robienia zdjęć.

Mmtorun.pl,  01.07.2012

Z okazji Święta Miasta w Toruniu powstanie specjalne stoisko, na którym będzie można znaleźć informacje o budowie mostu przez Wisłę. W namiocie, który stanie na Rynku Staromiejskim, będzie można zobaczyć trójwymiarową makietę mostu oraz otrzymać ulotkę obrazującą aktualne postępy prac na budowie. Będą też konkursy, a w nich do wygrania mostowe gadżety. Na pytania dotyczące inwestycji będzie odpowiadał przedstawiciel Biura Realizacji Projektu Mostowego. Stoisko będzie czynne w godz. 15-19.

Nowości, 22.06.2012

Za nami już 83. tydzień budowy mostu. Praca wre na wszystkich frontach. Teraz trwają przygotowania do zmian w organizacji ruchu na pl. Daszyńskiego. Na prawym brzegu Wisły trwa przebudowa kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowej. Drogowcy przygotowują się też do przełożenia ruchu na północną część pl. Daszyńskiego.

Gazeta Pomorska Toruń, 20.06.2012

Nasi Czytelnicy, którzy zdobyli wejściówki, w komplecie zgłosili się w sobotnie przedpołudnie na placu budowy przeprawy mostowej w Toruniu. Dzięki Miejskiemu Zarządowi Dróg oraz firmie Strabag mogli poznać szczegóły budowy przeprawy na lewym brzegu Wisły. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła zmontowana już niemal w całości 830-metrowa estakada, którą za rok przejadą samochody, aby dotrzeć do mostu nad Wisłą.

Nowości 18.06.2012

Za rok ma być gotowa nowa drogowa przeprawa przez Wisłę. O postępie robót na tej największej toruńskiej budowie będą się mogli przekonać nasi Czytelnicy. Miejski Zarząd Dróg wspólnie w głównym wykonawcą tej inwestycji firmą Strabag organizuje kolejną wycieczkę na plac budowy. Odbędzie się ona w nadchodzącą sobotę, 16 czerwca.

Nowości, 15.06.2012

Duży ruch panuje na budowie. Na przełomie maja i czerwca przy budowie nowego mostu w Toruniu pracowało 376 osób. W prace było zaangażowanych również 25 podwykonawców, 6 usługodawców i 4 dostawców, a na terenie budowy pojawiło się dokładnie 111 budowlanych maszyn.

Nowości, 14.06.2012

Nasi czytelnicy wejdą na plac budowy mostu w sobotnie południe. 15 minut wcześniej spotkają się przed bramą prowadzącą na teren robót przy ul. Rudackiej, odbiorą kamizelki i kaski ochronne, a także przejdą krótkie szkolenie BHP. Torunian w pobliżu przeprawy oprowadzać będą inżynierowie z realizującej największą miejską inwestycję firmy Strabag: Jarosław Kornaś i Piotr Kołodziejczyk.

Gazeta Pomorska Toruń, 13.06.2012

365 – tyle dni – czyli dokładnie rok – pozostało do zakończenia budowy nowego mostu przez Wisłę w Toruniu. Licznik odmierzający czas do zakończenia inwestycji działa na stronie internetowej www.most.torun.pl. W najbliższą sobotę Miejski Zarząd Dróg organizuje zwiedzanie budowy mostu na lewym brzegu Wisły. Dla Czytelników „Nowości” będzie 25 wejściówek oraz 10 upominków związanych z budową mostu.

Nowości, 13.06.2012

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już za rok pojedziemy przez Wisłę nowym toruńskim mostem drogowym. W środę, 13 czerwca 2012 roku licznik na stronie internetowej www.most.torun.pl pokaże 365 dni do zakończenia inwestycji. Tymczasem przełom maja i czerwca br. przyniósł początek kolejnych ważnych etapów budowy.

torun.com.pl, 11.06.2012

 

Wraz z nowym mostem w Toruniu powstają nowe drogi prowadzące na przeprawę. Przypomnijmy, że cała trasa mostowa będzie liczyć 4100 metrów, a sam most przez Wisłę 540 metrów. Spójrzmy zatem, które odcinki nowej trasy zostały już wykonane.

forumtransportu.pl, 01.06.2012

 

Most rośnie jak na drożdżach. Trwają przygotowania do montażu przęseł nowej przeprawy. Zjadą one nad Wisłę specjalnymi wózkami po tymczasowym torowisku. Następnie trafią na barki. Wykonawca trasy wschodniej – firma Strabag – zaczął wykonywać już zbrojenie pod tymczasowe tory, po których będą transportowane łuki przeprawy.

Gazeta Pomorska Toruń, 29.05.2012

Robotnicy kończą budowę konstrukcji dachu hali sportowej przy ul. Bema oraz przygotowują teren pod tory, którymi zjadą do rzeki łuki mostu. Inwestycje wizytowali radni wojewódzcy i miejsc. (…) Z młynów radni i urzędnicy ruszyli obejrzeć toruńską inwestycję stulecia – nowy most drogowy przez Wisłę przy ul. Wschodniej. Przez całą drogę o przeprawie opowiadał prezydent Zaleski. Uczestnicy objazdu dowiedzieli się, że miasto wznosi nie tylko sam most, ale i układa 4,1 km dwujezdniowej, czteropasmowej krajowej „jedynki” i 2 km dróg serwisowych.

Gazeta Wyborcza Toruń, 29.05.2012

Robotnicy wznoszący przeprawę przy ul. Wschodniej ruszyli ze zbrojeniem terenu pod tymczasowe tory, po których zjadą do rzeki ogromne stalowe łuki mostu. Zabrali się też za montaż konstrukcji wiaduktu nad torami przy ul. Otłoczyńskiej.

Gazeta Wyborcza Toruń, 26.05.2012

Na budowie mostu w Toruniu rozpoczęło się zbrojenie pod tymczasowe tory, po których przemieszczane będą ogromne stalowe łuki mostu. Te prace odbywają się przy samym brzegu Wisły, na placu, gdzie scalane są łuki mostu. Po torach wózki z wysokimi na 41 metrów łukami mostu zjadą na barki. Zanim to jednak nastąpi, oprócz torów budowniczowie muszą jeszcze wykonać doki dla barek.

Nowości, 23.05.2012

Już widać zarys trasy mostowej Zakończyło się już wbijanie pali na sztucznej wyspie na Wiśle, gdzie stanie centralna podpora nowej przeprawy. Na placach budowy po obu stronach rzeki trwa budowa fundamentów brzegowych podpór mostu.

Gazeta Pomorska Toruń, 22.05.2012

Wczoraj rozpoczęły się pierwsze prace betoniarskie, polegające na wykonaniu warstwy wyrównawczej, czyli tak zwanego chudego betonu na sztucznej wyspie na środku rzeki. Na ten cel budowlańcy zużyją aż 300 metrów sześciennych betonu! Po wylaniu „chudziaka” wykonawca zabierze się za zbrojenie fundamentów.

Nowości, 16.05.2012

W tym tygodniu testowany będzie na dobre kolejny etap zmian w organizacji ruchu w pobliżu placu Daszyńskiego, czyli budowy mostu. Do jej zakończenia jest już bliżej niż dalej. Inwestycja, która zaczęła się w listopadzie 2010 r., gotowa będzie za nieco ponad rok.

Nowości, 07.05.2012

Od piątkowego wieczoru obowiązuje kolejny etap zmian w organizacji ruchu na placu Daszyńskiego w Toruniu. Ma to oczywiście związek z budową mostu. Ruch na ul. Żółkiewskiego (od salonu Hondy do placu Daszyńskiego) został przeniesiony z południowej na północną jezdnię tej ulicy.

Nowości, 05.05.2012

Dziś po godz. 18 drogowcy planują wpuścić zmotoryzowanych na północną jezdnię Szosy Lubickiej i ul. Żółkiewskiego. To kolejny etap tegorocznej reorganizacji ruchu na pl. Daszyńskiego, niezbędnej, by drogowcy mogli kontynuować budowę tras dojazdowych do nowego toruńskiego mostu przy ul. Wschodniej. Chodzi m.in. o wzniesienie jednej z podpór tzw. estakady Żółkiewskiego, wykop pod studnie kanalizacyjne oraz dalsze prace przy tunelu.

Gazeta Pomorska Toruń, 04.05.2012

Trwają przygotowania do przełożenia ruchu z południowej na północną nitkę Lubickiej. Ma to związek z budową mostu. Dziś zapadnie decyzja, czy zmiany wejdą w nocy z soboty na niedzielę.

Gazeta Pomorska Toruń, 26.04.2012

Praca wre na budowie mostu w Toruniu. Naplacu Daszyńskiego zdemontowane zostały tory tramwajowe. Przełożono też kable trakcyjne. Trwa budowa wodociągu wciągu Szosy Lubickiej. Nieopodal budynku ZDZ wykonywano próby szczelności nowej studni wodomierzowej oraz przygotowano się do przepięcia i uruchomienia wodociągu biegnącego przez stację Orlen do Szosy Lubickiej.

Nowości, 23.04.2012

Drogowcy nie zwalniają tempa budowy. Zaraz po zawieszeniu kursów tramwajów zdemontowali tory na pl. Daszyńskiego. Prace trwają na wszystkich frontach: na Rudaku, Winnicy oraz pl. Daszyńskiego. Już w poniedziałek, czyli dzień po zawieszeniu kursów linii nr 1 i 5, drogowcy zaczęli demontować tory tramwajowe. Wcześniej trzeba było przełożyć kable trakcyjne. Po co to wszystko? Na przełomie kwietnia i maja wykonawca zamierza przełożyć ruch z południowej na północną nitkę Szosy Lubickiej i pl. Daszyńskiego, by rozpocząć budowę kolejnego odcinka tunelu pod krzyżówką, którym wjedziemy na most.

Gazeta Pomorska Toruń, 19.04.2012

Tramwaje przestały kursować Szosą Lubicką w nocy z soboty na niedzielę. Nie dojeżdżają na Rubinkowo i Skarpę, bo robotnicy rozebrali torowisko. W poniedziałek rano pojawili się na prowadzącym do pl. Daszyńskiego odcinku Szosy Lubickiej z palnikami i ciężkim sprzętem. Likwidacja torów jest konieczna aż na pól roku, by budowlańcy układający trasy dojazdowe do nowego toruńskiego mostu drogowego przy ul. Wschodniej, mogli wznieść jedną z podpór tzw. estakady Żółkiewskiego…

Gazety Wyborcza Toruń, 17.04.2012

W weekend szykują się poważne zmiany w komunikacji tramwajowej. Z rozkładu zniknie „piątka”, a jedynka będzie kursować na krótszej trasie. Toruński przewoźnik uruchomi zastępczą linię autobusową nr 51. Będzie odjeżdżać z ul. Uniwersyteckiej co 10 minut. W nocy z soboty na niedzielę wchodzą zmiany w ruchu związane z budową nowego mostu.

Gazeta Pomorska Toruń, 14.04.2012

17 miesięcy trwa już budowanowego mostu drogowego w Toruniu. W połowie zaplanowanych prac Miejski Zarząd Dróg w Toruniu wraz z agencją Link PR przygotował film pt. „Most na półmetku”. Można go obejrzeć na kanale YouTube.

Nowości, 12.04.2012

Budowa mostuw Toruniu „na półmetku”. Zobacz film na YouTube (…) Nie wychodząc z domu możesz zobaczyć jak wygląda plac budowy największej toruńskiej inwestycji. Most drogowy na wyciągnięcie ręki. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych budową do obejrzenia filmu „Półmetek mostowy”.

torun.naszemiasto.pl, 10.04.2012

Nie tylko budowa mostu jest rekordowa – także akcja informacyjna ma niespotykany rozmach Mogą się nam podobać lub nie, ale z całą pewnością o zmianach związanych z budową przeprawy przez Wisłę jesteśmy dobrze poinformowani. Akcja ulotkowa MZD objęła niemal całe miasto. Wielka kampania informacyjna to nie nowość. To już druga tak duża akcja, dzięki której torunianie zamieszkujący wschodnie dzielnice miasta mogą się przygotować do zmian na placu Daszyńskiego.

Nowości, 10.04.2012

Budowa nowego mostu drogowego wraz z drogami dojazdowymi w Toruniu to jedna z największych obecnie prowadzonych tego typu inwestycji w kraju. Generalnym wykonawcą przeprawy jest konsorcjum firm: Strabag Sp. z o.o., Strabag AG i Hermann Kirchner Polska. Prace rozpoczęto w listopadzie 2010 r. Inwestor, którym jest Miejski Zarząd Dróg w Toruniu działający w imieniu Gminy Miasta Torunia, wyda na realizację inwestycji ok. 700 mln zł.

nbi.com.pl, 04,04.2012

Parę dni temu na plac Daszyńskiego dotarły pierwsze stalowe elementy estakady Żółkiewskiego i Strabag, który jest generalnym wykonawcą, montuje przęsła na podporach. Na placu nadal jednak odbywa się ruch samochodowy i tramwajowy, co jest możliwe dzięki temu, że stal konstrukcyjna przeznaczona na podpory przenoszona jest bezpośrednio z samochodów.

Polska Gazeta Transportowa, 04.04.2012

Na prawym brzegu Wisły tuż przy budowie mostu widać już zarys stalowego łuku, który za kilka miesięcy połączy brzegi rzeki z podporą w jej nurcie. (…) Niedawno wznowiono też prace na sztucznej wyspie w nurcie Wisły. Ma tam powstać jedyna podpora mostowa w korycie rzeki. Lada dzień rozpocznie się tam ponowne, przerwane na okres lutowych mrozów, wbijanie pali fundamentowych. Łącznie ma ich tam być około 400.

Nowości, 27.03.2012

Na pl. Daszyńskiego dotarły pierwsze stalowe elementy estakady, która połączy ul. Żółkiewskiego z Szosą Lubicką. Już ruszył ich montaż na przęsłach. Cztery ciężarówki załadowane stalową konstrukcją przyje- chały do naszego miasta w piątek. Wykonawca rozpoczął już montaż tych elementów na podporach, które wyrosły na ul. Żółkiewskiego i w okolicach pl. Daszyńskiego.

Gazeta Pomorska Toruń, 26.03.2012

Ruszył montaż stalowej konstrukcji estakady, która połączy ul. Żółkiewskiego z Szosą Lubicką nad zjazdem z nowego mostu. Robotnicy montują ją na zabetonowanych wcześniej filarach. Stalowe elementy docierają do Torunia samochodami. Pierwszy transport przyjechał w nocy z czwartku na piątek. Ponieważ na pl. Daszyńskiego jest mało miejsca, są montowane na filarach prosto z przyczep. Na górę wciąga je dźwig.

Gazeta Wyborcza Toruń, 24.03.2012

W Toruniu szykują się zmiany w organizacji ruchu na placu Daszyńskiego, związane z postępami budowy mostu. W połowie kwietnia zostanie zamknięta linia tramwajowa, ale wykonawca już przygotowuje kolejne etapy, podczas których ruch samochodowy poprowadzony będzie północną stroną placu. W poniedziałek, 19 marca  rozpoczęto betonowanie płyty stropowej tunelu T1, po której już na początku maja pojadą samochody.

samorząd.pap.pl,23.03.2012

Duże zmiany szykują się w najbliższych trzech miesiącach na budowie nowego mostu przez Wisłę. Najbardziej odczują je ci, którzy codziennie przejeżdżają przez pl. Daszyńskiego. Istotne będą one również dla okolicznych mieszkańców przemieszczających się w rejonie placu na piechotę.

Nowości, 16.03.2012

Nowa przeprawa przez Wisłę zaprezentowana będzie podczas tegorocznych targów „Invest-TOR” 2012, które odbędę się w najbliższy weekend w toruńskim Centrum Targowym „PARK”. Targi „Invest-TOR” organizowane są tam od 2008 roku i są największym wydarzeniem branżowym w regionie.

Nowości, 16.03.2012

Nowy toruński most nabiera kształtów. Odwiedziliśmy plac budowy na lewym brzegu Wisty. Tam praca wre na kilku frontach. Robotnicy nie tylko montują kolejne stalowe elementy estakad na filarach, ale też przygotowują fundament pod podporę brzegową mostu i budują wiadukt nad linią kolejową.

Gazeta Pomorska Toruń, 09.03.2012

Z tygodnia na tydzień przybywa stalowych elementów lewobrzeżnych estakad nowej toruńskiej przeprawy drogowej przez Wisłę. Cała konstrukcja ma być gotowa w czerwcu. Potem przykryje ją betonowa płyta i nawierzchnia drogi dojazdowej do mostu.

Gazeta Wyborcza Toruń, 08.03.2012

Co tam słychać na mostowej budowie? Zgrzyt stali, ryk silników, łomoty i trzaski. Zamiast się w nie wsłuchiwać, lepiej więc rzucić okiem na to, co się wśród tego hałasu wyłania. Widoki są tu znacznie ciekawsze niż na rozkopanym placu Daszyńskiego. Na Rudaku most nabiera już coraz bardziej konkretnych kształtów, plac budowy ocknął się już z zimowego letargu.

Nowości, 08.03.2012

Po zimowej przerwie budowa mostu przy ul. Wschodniej nabiera tempa. (…) Strop tunelu biegnącego w samym sercu pl. Daszyńskiego robotnicy zabetonowali w sobotę. Betonują też kolejne elementy podpory estakady Żółkiewskiego. To do nich przymocowane będą liny podtrzymujące konstrukcję stalową estakady. – W końcu udało nam się skończyć przekładanie światłowodu przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego – mówi Jarosław Kornaś, kierownik budowy mostu przy ul. Wschodniej. – Dzięki temu mogliśmy rozpocząć w tym miejscu prace przy estakadzie.

Gazeta Wyborcza Toru, 06.03.2012

Podczas największych tegorocznych mrozów na przełomie stycznia i lutego na budowie toruńskiego mostu przez Wisłę wstrzymane zostało przede wszystkim betonowanie elementów podpór i tuneli. Ustawiano jednak w tym czasie szalunki i monitowano uzbrojenia kolejnych elementów. Mimo mrozów dostarczano natomiast i montowano konstrukcje stalowe zarówno estakad na lewej stronie Wisły, jak i elementów łuku mostu głównego na specjalnej działce na prawym brzegu.

Nowości, 02.03.2012

Po zimowym spowolnieniu pod koniec lutego na budowie mostu w Toruniu prace ruszyły pełną parą. Tylko w ostatnim tygodniu ubiegłego miesiąca w ziemię wbito kolejnych 50 pali, wykorzystano 33 tony stali zbrojeniowej i wylano w sumie 295 m3 betonu. W ubiegłym miesiącu po lewej stronie Wisły kontynuowano szalowanie i betonowanie korpusów podpór wiaduktu nad koleją. Przy estakadach nad terenami zalewowymi. betonowano fundamenty, filary i ciosy podłożyskowe podpór. Do tego kontynuowano montaż i scalanie stalowych elementów estakad.

mosty.inżynieria.com, 01.03.2012

Kolejne brygady pracowników powróciły na plac budowy toruńskiego mostu. Na placu Daszyńskiego wznowiono prace przy betonowaniu pylonów podpór estakady Żółkiewskiego. Nieprzerwanie trwają prace w tunelu podziemnym, gdzie montowane są kolejne elementy podpierające konstrukcję stropu i szalowane są jego kolejne fragmenty. Wykonywane jest też piaskowanie zabetonowanych ścian i układanie grubych izolacji. Roboty prowadzone są po obu stronach Wisły.

Nowości, 27.02.2012

Budowa nowego mostu znów się ożywia. Obecne temperatury pozwalają na kontynuowanie betonowania obiektów inżynierskich i prowadzenie wykopów. Brygady pracowników powróciły na plac budowy. Teraz przy budowie mostu pracuje ok. 210 osób, czyli o ponad 50 osób więcej niż w poprzednim tygodniu, a generalny wykonawca zbiera kolejne siły.

Gazeta Wyborcza Toruń, 27.02.2012

Na budowie mostu kontynuowane są roboty przy scalaniu stalowych elementów lewobrzeżnych estakad. (…) Obecnie wytworzonych jest 3800 ton stalowych elementów, z czego 1400 ton znajduje się już na lewobrzeżnym placu budowy. Kolejne transporty docierają do Torunia z wytwórni podwykonawcy. W ciągu ostatniego miesiąca na budowę przybyło aż 350 ton stalowej konstrukcji.

motogazeta.mojeauto.pl, 19.02.2012

Choć zimowa aura i silne mrozy na początku lutego 2012 r. wstrzymały część prac na budowie mostu, w Toruniu wykonawca nie daje za wygraną. Kontynuowane są roboty przy scalaniu stalowych elementów lewobrzeżnych estakad. Po lewej stronie Wisły widać coraz dłuższy zarys przyszłego mostu.

kompasinwestycji.pl, 17.02.2012

Most rośnie mimo wielkiego mrozu. Ok. 155 robotników pracuje na placu budowy nowej przeprawy. Mimo niskich temperatur trwa scalanie elementów estakad.(…) Trasa na lewym brzegu Wisły nabiera już kształtów. Widać co raz dłuższy zarys estakad. Stalowe elementy tych konstrukcji są montowane na podporach nawet przy ujemnych temperaturach. Jak to możliwe? Robotnicy rozkładają specjalne namioty. Temperaturę powietrza podnoszą spalinowe nagrzewnice. Następnie można spawać styki poprzecznie. Te prace mogą być prowadzone przy temperaturach do minus 10 st. C.

Gazeta Pomorska Toruń, 16.02.2012

Budowniczowie toruńskiego mostu testują specjalne urządzenie na tęgie mrozy.(…) Mróz kilkanaście stopni, a grunt tak podatny na kopanie jak w lecie. Czy to możliwe? Podobno tak. Wszystko dzięki podgrzewaczowi gruntu. Takie urządzenie rozpoczęto wczoraj prace na placu Daszyńskiego. – Jak się sprawdzi, zobaczymy, może będziemy je wykorzystywać – mówi Jarosław Kornaś, z firmy Strabag, kierownik budowy toruńskiego mostu przez Wisłę.

Nowości, 03.02.2012

150 ton zużytej sali zbrojeniowej i 33 pale wbite w ziemię – mimo zimowej aury na placu budowy mostu praca wre. W tym miesiącu udało się m.in. dokończyć budowę pochylni wjazdowej na sztuczną rzekę i wprowadzić na nią kilku- dziesięciotonową palownicę. Kolejnym krokiem będą badania pali wbitych, na których ma się opierać centralna podpora.

Gazeta Pomorska Toruń, 01.02.2012

Ciepła połowa stycznia pozwoliła kontynuować większość prac na budowie mostu drogowego w Toruniu. Wznoszone są kolejne podpory mostu, na których drogowcy montują i spawają w całość elementy stalowych łuków. Do końca budowy jeszcze 500 dni.

mojeauto.pl, 31.01.2012

Budowa drugiego mostu drogowego w Toruniu ruszyła pod koniec 2010 roku. Wbicie pierwszej łopaty było zwieńczeniem wielu lat intensywnych przygotowań.(…) Realizacja tak wielkiej inwestycji zawsze niesie za sobą szereg komplikacji takich, jak reorganizacja ruchu drogowego, czy przebudowa istniejącej sieci wodociągowej, ciepłowniczej lub kanalizacyjnej. Zdecydowana większość mieszkańców Torunia z wielką cierpliwością i wyrozumiałością  znosi powstające niedogodności.

torun.com.pl, 20.01.2012

CUPT będzie przelewał na konto toruńskiego magistratu unijne pieniądze na budowę mostu przy ul. Wschodniej.(…) W siedzibie Ministerstwa Transportu toruńska delegacja spotkała się z przedstawicielami instytucji zaangażowanych w budowę przeprawy. Wszystkie pozwolenia wydane dla toruńskiego mostu są w mocy prawnej.

Gazeta Wyborcza Toruń, 13.01.2012

W lipcu 2013 roku nowy most w Toruniu ma być już gotowy, za wykonawcą jest już prawie 450 dni pracy. Wykonano już szereg prac, jednak do skończenia obiektu pozostało wiele. Przed końcem 2011 roku firma Strabag przygotowywała podpory tymczasowe pod stalowe elementy łuków mostu. Coraz więcej elementów jest zamontowanych na zabetonowanych filarach estakady E3. Rozpoczęły się także prace przy stabilizacji skarpy, co umożliwi kontynuowanie wbijania pozostałych pali fundamentowych podpór, które znajdują się przy niej.

rynekinfrastruktury.pl, 11.01.2012

Główny inspektor nadzoru budowlanego utrzymał w mocy zaskarżone pozwolenie na budowę mostu przy ul. Wschodniej. W uzasadnieniu tej decyzji stwierdził, że nie widzi przesłanek do unieważnienia pozwolenia na budowę. Jednocześnie podkreślił, że projekt budowlany przeprawy został przygotowany zgodnie z prawem przez osoby do tego uprawnione.

Gazeta Wyborcza Toruń, 07.01.2012

Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym cały czas prowadzone są roboty drogowe. Na lewej stronie skupiają się one w okolicy ronda przy ul. Łódzkiej oraz ul. Lipnowskiej, gdzie realizowana jest łącznica zjazdowa. W nadchodzących miesiącach nowego roku planowane jest wykończenie przejścia podziemnego dla pieszych w okolicy ul. Rypińskiej oraz montaż konstrukcji stalowej wiaduktu nad torami kolejowymi. Umożliwi to kontynuowanie na tym odcinku prac drogowych.

Torun.naszemiasto.pl, 06.01.2012

Tuż przed Nowym Rokiem budowlańcy ze Strabaga zajęci byli przygotowywaniem kolejnych podpór tymczasowych pod stalowe elementy łuków mostu. Dostawy stalowej konstrukcji docierają na plac do scalania przy prawym brzegu rzeki niemalże w każdym tygodniu.

forumtransportu.pl, 05.01.2012

„W lewobrzeżnej części miasta powstało już zdecydowanie więcej nowych dróg. Najlepiej widać to wzdłuż ulicy Dwernickiego. Na poszczególnych odcinkach trasy są nawet wylane pierwsze warstwy asfaltu, są już zalążki zjazdów z trasy mostowej aż do obecnej pętli autobusowej”.

Nowości, 29.12.2011

„Budowa mostu ma się całkiem dobrze. Minął właśnie 50 tydzień prac przy budowie nowego mostu przez Wisłę.(…) Do końca roku do Torunia dotrze prawie 900 ton stalowej konstrukcji mostu głównego i ponad 1160 ton stali konstrukcyjnej estakad”.

Gazeta Pomorska Toruń, 28.12.2011

„Mimo niekorzystnej dla miasta decyzji generalnego dyrektora ochrony środowiska, robotnicy wznoszący most przy ulicy Wschodniej nie zwalniają tempa (…) Na specjalnie przygotowanym na prawobrzeżu placu ustawili tymczasowe podpory i rozpoczęli scalanie stalowych elementów łuku mostu”.

Gazeta Wyborcza Toruń, 28.12.2011

„Na specjalnym placu po prawej stronie rzeki przygotowano rusztowania i podpory pod dopiero co dostarczone elementy. Są one już scalane z elementami, które przyjechały na początku miesiąca. Na lewym brzegu Wisły trwają prace przy montowaniu konstrukcji stalowej estakady E3 i jej poprzecznic”.

mosty.inżynieria.com, 23.12.2011

„Kolejne stalowe elementy konstrukcji nowego toruńskiego mostu drogowego docierają do naszego miasta. Na budowie jest już ogromny dźwig, który pomoże w ich łączeniu”.

Gazeta Wyborcza Toruń, 05.12.2011

„Strona internetowa www.most.torun.pl, poświęcona wznoszeniu nowej przeprawy przez Wisłę w Toruniu, zajęła trzecie miejsce w konkursie na najlepszą stronę internetową, organizowanym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych”.

Nowości, 28.11.2011

„Nowy most drogowy przez Wisłę, którego budowa od roku trwa w Toruniu, będzie kosztował o 50 mln mniej, niż planowano. – Wydamy mniej pieniędzy na wykup nieruchomości pod budowę mostu oraz odsetki od kredytu. Koszt inwestycji po tej korekcie wyniesie niecałe 700 mln zł, czyli ponad 50 mln mniej niż zakładaliśmy – poinformował Michał Zaleski, prezydent Torunia”.

Puls Biznesu, 21.11.2011

„Montaż stalowych konstrukcji przęseł nowego mostu drogowego przez Wisłę rozpoczął się w Toruniu. Warta prawie 700 mln zł inwestycja, największe obecnie przedsięwzięcie mostowe w kraju, ma być ukończona w 2013 roku”.

wiadomości.onet.pl, 25.11.2011

„Kilkuset mieszkańców naszego miasta i okolic chciało zwiedzić w sobotę budowę nowego toruńskiego mostu drogowego przy ul. Wschodniej. Ze względów bezpieczeństwa Miejski Zarząd Dróg mógł rozdać jedynie 60 wejściówek, ale już planuje kolejne wyprawy na teren robót”.

Gazeta Wyborcza Toruń, 21.11.2011

„Przedstawiciele Komisji Europejskiej odwiedzili wczoraj plac budowy mostu. Sprawdzali jak są wydawane unijne pieniądze – 372 mln dotacji. Goście byli pod wrażeniem inwestycji”.

Gazeta Pomorska Toruń, 18.11.2011

„W czwartek 17 listopada na placu budowy nowego mostu w Toruniu odbyła się konferencja prasowa podsumowująca pierwszy rok realizacji projektu. Nie zabrakło tez dobrych informacji dotyczących finansowania inwestycji. W spotkaniu z mediami udział wzięli przedstawiciele Inwestora, Generalnego Wykonawcy i Inżyniera Projektu”.

konferencje24h.pl, 17.11.2011

„Najbliższy Photo Day odbędzie się na budowie mostu drogowego w Toruniu. Limit miejsc już się wyczerpał”.

Teraz Toruń, 27.10.2011

„Pierwszy filar estakady Żółkiewskiego stanął na pl. Daszyńskiego, a drugi jest przygotowany do betonowania. Tego typu potężne konstrukcje jak grzyby po deszczu rosną też na toruńskim lewobrzeżu”.

Gazeta Wyborcza Toruń 26.10.2011

„Dziś na placu Daszyńskiego najintensywniejsze roboty trwają przy wznoszeniu filarów, na których oprze się jezdnia, przenosząca góra ruch samochodowy z ul. Żółkiewskiego na Szosę Lubicką w kierunku Rubinkowa, oraz przy budowie tunelu pod placem”.

Nowości, 26.10.2011

„Budowlańcy wznoszący most przy ul. Wschodniej ostro wzięli się za budowę dróg dojazdowych do przeprawy. Na niektórych odcinkach leja już asfalt(…) Roboty drogowe to nie jedyne prace wykonywane przy przeprawie. Ruszyło bowiem osuszanie i zasypywanie podmokłych terenów dawnego koryta Wisły”.

Gazeta Wyborcza Toruń, 10.10.2011

„Umowa zawarta. Specjaliści z UMK i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zbadają faunę oraz środowisko geograficzne w okolicy powstającej przeprawy przez Wisłę.”

Gazeta Pomorska Toruń, 04.10.2011

„Na rzece budowlańcy Strabaga zakończyli montowanie tymczasowych ściągów na ściankach wyspy. Rozpoczęto wybieranie piasku z dna Wisły. Posłuży on zarówno do zasypania konstrukcji wyspy, jak i do budowy placu, na który przetransportowane zostaną stalowe elementy estakad i mostu.”

forumtransportu.pl, 27.09.2011

„Absolutny numer jeden na liście toruńskich inwestycji. (…) Druga przeprawa mostowa powstaje od jesieni ubiegłego roku. Nowym mostem przejedziemy latem 2013 roku.”

Teraz Toruń, 20.09.2011

„Jarosław Kornaś kieruje budową toruńskiego mostu (…). W każdą ostatnią sobotę miesiąca biuro nadzoru inwestycji przy ul Lubickiej otwiera swoje podwoje dla ciekawych torunian. Kierownik budowy pełni dyżur od 9.00 d0 13.00. Odpowiedzieć potrafi na wszystkie pytania związane z mostem.”

Nowości, 20.09.2011

„Na placu Daszyńskiego, na budowie mostu przez Wisłę widać już ogromny wykop pod przyszły tunel. Nim będzie prowadził wjazd na przeprawę od strony ulicy Wschodniej.”

Nowości, 13.09.2011

„Na placu budowy mostu drogowego ruszyło ostre betonowanie. Robotnicy w ostatnim tygodniu sierpnia zużyli prawie tysiąc metrów sześciennych betonu. Na całą przeprawę wraz z dojazdami potrzeba go ponad 65 tys. m sześc. Beton do budowy mostu dowożony jest dziewięcioma samochodami z mobilnej betoniarni przy ul. Dwernickiego.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 05.09.2011

„Saperzy oczyścili teren budowy nowego toruńskiego mostu z niewybuchów. Znaleziono 700 zapalników i dwa pociski artyleryjskie. Poszukiwania prowadzone były na lądzie i w wodzie. Oczyszczeniem terenu budowy mostu drogowego w Toruniu zajmowało się 20 osób i grupa płetwonurków.”

Nowości, 02.09.2011

„Przy ul. Dwernickiego otwarto wczoraj nowoczesną wytwórnię betonu. (…) Właśnie do konstrukcji toruńskiej przeprawy ma posłużyć wytwarzany na lewym brzegu Wisły beton. W kompleksie znajduje się też laboratorium do kontroli jego jakości. Na budowę mostu drogowcy mają zużyć 65 tys. m3 budulca.”

Gazeta Pomorska Toruń, 26.08.2011

„Najważniejszą inwestycją drogową Torunia jest budowa nowego mostu przez Wisłę. Od jej rozpoczęcia minęło prawie 300 dni.”

Nowości, 26.08.2011

„Tam, gdzie powstaje most jest coraz więcej do podziwiania. (…) Budowę mostu na wysokości ul. Wschodniej śledzi na miejscu coraz więcej osób. Inwestycja posuwa się do przodu.”

Nowości, 12.08.2011

„Codziennie przejeżdżam obok placu budowy toruńskiego mostu przy placu Daszyńskiego. Uważam, że to fascynująca inwestycja, o ogromnej skali i prowadzona z dużym rozmachem.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 01.08.2011

„Wrocławscy saperzy mają 30 dni na oczyszczenie z niewybuchów placu budowy mostu przy ul. Wschodniej – MZD podpisał wczoraj z nimi umowę. Odnalezione pociski nie zatrzymały wznoszących przeprawę.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 17.08.2011

„Mieszkańcy mają możliwość odwiedzania punktu promocyjnego od poniedziałku do czwartku oraz w każda ostatnią sobotę miesiąca w godz. 9-13. Z okazji korzystało do tej pory niewiele osób, ale zainteresowanie rośnie z postępem prac.”

nowosci.com.pl, 12.08.2011

„Mieszkańcy Torunia mogą odwiedzać zaplecze promocyjne mostu budowanego na wysokości ulicy Wschodniej. Tam poznają jego projekt i realizację inwestycji. Można obejrzeć makietę i wizualizację mostu oraz podzielić się uwagami i spostrzeżeniami z przedstawicielami wykonawcy i inwestora.”

Nowości, 29.07.2011

„Nasza nowa przeprawa niedługo zacznie nabierać kształtów. Budowlańcy wbili już ponad  dwa tysiące pali i wylali setki metrów sześciennych betonu. Dzięki podwyższonemu poziomowi wody rozpoczęli też prace nad budową sztucznej wyspy w nurcie Wisły.”

Gazeta Pomorska Toruń, 11.07.2011

„Na placu Daszyńskiego robotnicy układają kable i przygotowują się do położenia nowych elementów wodociągu. Demontowane są stalowe słupy i łuk trakcyjny. Jednocześnie trwa budowa docelowych kabli trakcyjnych wzdłuż torów i gazociągu na Szosie Lubickiej.”

mmtorun.pl, 05.07.2011

„Na placu Daszyńskiego robotnicy demontują słupy trakcyjne, kable, wodociągi, gazociągi oraz maszty oświetleniowe.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 21.06.2011

„W wytwórni Mostostal Kielce S.A. rozpoczęła się produkcja pierwszych stalowych elementów, które zostaną wykorzystane przy budowie estakad mostu przez Wisłę w Toruniu. Pierwszy transport dotrze do Torunia już w połowie lipca.”

motogazeta.mojeauto.pl, 15.06.2011

„Ruszyła produkcja pierwszych stalowych elementów przyszłych estakad mostowych. Powstające w kieleckim Mostostalu kilkudziesięciotonowe konstrukcje dotrą do naszego miasta w połowie lipca.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 08.06.2011

„(…) bardzo dobrze działa tymczasowa organizacja ruchu na placu Daszyńskiego, tuż obok budowy mostu. Niektórzy twierdzą nawet, że jeździ się tędy lepiej niż przed jej wprowadzeniem”.

Nowości, 03.06.2011

„Od soboty kierowcy w pobliżu pl. Daszyńskiego jeżdżą tylko jedną nitką Szosy Lubickiej. Zgodnie twierdzą, że w poniedziałkowy ranek podróż z Rubinkowa i Skarpy do centrum nie była trudniejsza niż zwykle.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 24.05.2011

„Wielka inwestycja ma swoje prawa i nie ma w tym nic dziwnego, że w prawobrzeżnej części Torunia szykują się kolejne zmiany w ruchu drogowym związane z budową nowej przeprawy przez Wisłę. Gdy rozpoczynano, obawy kierowców były wielkie, spodziewano się paraliżu komunikacyjnego tej części Torunia. Do niego nie doszło.”

Nowości, 18.05.2011

„Największą inwestycją drogową w Toruniu jest obecnie budowa mostu drogowego. W  wykopach na placu Daszyńskiego dominują w tej chwili rury, zanim jednak robotnicy zabiorą się tu za budowę mostu właściwego, muszą poprzestawiać całą infrastrukturę podziemną.”

nowosci.com.pl, 13.05.2011

„Już za dwa tygodnie czekają nas kolejne zmiany w ruchuw pobliżu pl. Daszyńskiego. Trwają przygotowania do wprowadzenia drugiego etapu organizacji ruchu w związku z budową mostu.”

Gazeta Pomorska Toruń, 10.05.2011

„Mur z napisem ‚Wrona skona’ z okresu stanu wojennego odnaleziono podczas budowy nowego mostu drogowego przez Wisłę w Toruniu. Fragment betonowej ściany z wymalowanymi farbą dużymi literami ustawiono na terenie Wydziału Prawa UMK.”

Kurier Szczeciński, 04.05.2011

„Mieszkający tuż przy placu budowy nowego mostu mogą odetchnąć z ulgą. Auta robotników nie będą tarasować drogi do domów.”

Gazeta Pomorska Toruń, 04.05.2011

„W ciągu najbliższych tygodni usypana zostanie wyspa, na której stanie podpora nowego mostu. Budowa idzie pełną parą. Nie ma się co dziwić, za 779 dni , w miejscu placu budowy ma stanąć nowoczesny drogowy most.”

Nowości, 26.04.2011

„Budowa mostu w Toruniu jest już mocno rozpędzona. Po obu brzegach Wisły Strabag pracuje pełną parą i efekty widać.”

Teraz Toruń, 18.04.2011

„Kolejne zmiany w organizacji ruchu związane z budową mostu. Już dziś drogowcy wydłużą sygnał zielony dla skręcających ze Wschodniej w kierunku centrum – w ul. Skłodowskiej-Curie. Dzięki temu zmniejszą się zatory na tej krzyżówce.”

Gazeta Pomorska Toruń, 15.04.2011

„Mamy dobrą wiadomość, będzie łatwiej przejechać przez skrzyżowanie Rydygiera – Wschodnia. Korekty zostaną wprowadzone wkrótce.”

mmtorun.pl, 08.04.2011

„Zespół monitorujący tymczasową organizację ruchu, jaka została wprowadzona na czas budowy mostu w Toruniu, podjął decyzję o wprowadzeniu korekt. Zmiany usprawnią przejazd m.in.  na skrzyżowaniu Rydygiera – Wschodnia.”

Nowości, 07.04.2011

„Na moście do końca tego roku mają powstać wszystkie podpory pod estakady na terenach zalewowych.”

Gazeta Pomorska Toruń, 04.04.2011

„Uwaga kierowcy! Zamknięty jest tylko wjazd na ul. Wschodnią z Żółkiewskiego i Szosy Lubickiej.”

Gazeta Pomorska Toruń, 22.03.2011

„Dwa weekendowe dni funkcjonowania objazdów po zamknięciu ulicy Wschodniej w Toruniu zadowoliły policję i służby miejskie. Jednak prawdziwy test zacznie się w poniedziałek.”

Nowości, 21.03.2011

Mieszkam na Podgórzu i wiem, że drugi most jest koniecznością. Obecnie czas dojazdu do centrum skracam sobie dojazdami. Jest taka prosta prawda, że aby był porządek, najpierw musi być bałagan. Tak będzie i w tym przypadku. Chcemy mieć most, więc trzeba się poświęcić, bo warto – mówi czytelnik ‚Nowości’.

Nowości, 18.03.2011

„Zima nie zatrzymała drogowców wznoszących most przy ul. Wschodniej. Dziś zaprezentują torunianom nową organizację ruchu na pl. Daszyńskiego, a na stronie internetowej ‚Gazety’ ruszy specjalny serwis o tej wielkiej inwestycji.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 16.03.2011

„Naukowcy z UTP do końca tygodnia mają przedstawić koncepcję zmian w ruchu drogowym na pl. Daszyńskiego oraz na ulicy Wschodniej w Toruniu (…) Zmiany wymuszają zaawansowane prace, które będą prowadzone na tym terenie, m.in. przebudowa infrastruktury podziemnej czy budowa podpór pod estakadę.”

Nowości, 10.03.2011

„CUPT nie skorygowało wysokości dofinansowania dla budowy mostu przy ul. Wschodniej. Na realizację najważniejszej miejskiej inwestycji dostaniemy z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 327,01 mln zł.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 04.03.2011

„Od marca będziemy mogli śledzić w internecie to, co dzieje się na placu budowy przeprawy na pl. Daszyńskiego. Obraz z zamontowanej tam kamery będzie dostępny na stronie www.most.torun.pl.”

Gazeta Pomorska Toruń, 21.02.2011

„Prace na budowie nowego mostu drogowego szybko postępują. W związku z tym już w marcu zamknięty będzie wjazd i wyjazd z Placu Daszyńskiego do ul. Wschodniej. Zlikwidowane będą też połączenia tramwajowe wzdłuż całej ulicy Wschodniej.”

mmtorun.pl, 14.02.2011

„Obecnie opracowywane są szczegółowe rozwiązania organizacji ruchu w obrębie placu Daszyńskiego i ulic wylotowych, które uwzględniają wytyczne MZD przyjęte na cały czas trwania budowy. Zakładają one przede wszystkim utrzymanie linii tramwajowej wzdłuż Szosy Lubickiej oraz zapewnienie na niej dwukierunkowego ruchu (po dwa pasy ruchu) na kierunku wschód-zachód.”

Nowości, 01.02.2011

„Na placach budowy nowego mostu drogowego  po obu stronach  Wisły trwają intensywne prace. Według ustaleń nowym mostem będziemy mogli przejechać na drugą stronę Wisły już  w połowie 2013 roku.”

Nowości, 24.01.2011

„Siedem firm złożyło oferty na przebudowę ul. Skłodowskiej – Curie w Toruniu. (…) Przebudowana ulica ma na czas stawiania nowego mostu drogowego zostać alternatywną dla Szosy Lubickiej.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 21.01.2011

„- Podczas całej inwestycji chcemy, aby  na pl. Daszyńskiego były czynne dwie nitki, każda po dwa pasy ruchu – mówi Adam Głębocki, zastępca kierownika Biura Realizacji Projektu Mostowego.”

Gazeta Pomorska Toruń, 14.01.2011

„W poniedziałek minęły dwa lata od śmierci profesor generał Elżbiety Zawackiej, legendarnej cichociemnej i Honorowej Obywatelki Torunia. (…) Zgodnie z deklaracją Rady Miasta Torunia imię Elżbiety Zawackiej nosił będzie powstający nowy most drogowy na wysokości ulicy Wschodniej.”

Nowości, 11.01.2011

„Rozpoczęcie budowy nowego mostu to największe wydarzenie w minionym, 2010 roku. Przypomnijmy sobie, jak wiele zdarzyło się w ciągu dwunastu miesięcy.”

budowlany.pl, 05.01.2011

„Trwa plebiscyt ‚Gazety’ na najważniejsze toruńskie wydarzenie minionego roku w mieście. (…) Wśród nich jest m.in. rozpoczęcie budowy drugiego mostu drogowego.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 04.01.2011

„Kryzys nie powstrzymuje miast przed kontynuowaniem inwestycji. Najwięcej w 2011 r. zarezerwowała Warszawa – aż 3,4 mld zł. (…) Wielki rozmach zapowiada też Toruń, wydatki mają się prawie podwoić – z  250 do 470 mln zł. – Główne zadanie to budowa  mostu wraz z drogami dojazdowymi – mówił ‚Rz’ na początku grudnia Bolesław Tymolewski, skarbnik Torunia.”

Rzeczpospolita, 27.12.2010

„W segmencie konstrukcji budowlanych Mostostal Chojnice zdobył prestiżowy kontrakt na dostawę konstrukcji do budowy  mostu w Toruniu. Będzie to najwyższy łukowy  most w Europie o  rozpiętości łuku ponad 270 m.”

Puls Biznesu, 20.12.2010

„Za oknami biało, zima na dobre zagościła w Toruniu. Tymczasem prace przy  budowie nowego mostu trwają. Wygląda na to, że wykonawca ani myśli o taryfie ulgowej z powodu mrozów!”

wiadomosci24.pl, 17.12.2010

„Węzeł w Czerniewicach zostanie prawdopodobnie rozbudowany i wbrew wcześniejszym planom Toruń będzie miał połączenie poprzez nowy most z autostradą A1 i drogą ekspresową S10.”

Nowości, 16.12.2010

„Z powierzchni ziemi zniknął budynek przy skrzyżowaniu Szosy Lubickiej i ulicy Żółkiewskiego. To efekt rozwijającej się budowy mostu na wysokości ulicy Wschodniej i dróg dojazdowych do przeprawy. (…) teren, na którym stał, jest potrzebny do wzniesienia estakady. Tą pobiegnie zaś połączenie mostu z ulicą Żółkiewskiego.”

Nowości, 10.12.2010

„Strabag podpisał umowę  z Miejskim Zarządem Dróg w Toruniu na budowę nowego zespołu mostowego. Prace obejmą m.in. budowę dwóch pasów ruchu w każdą stronę, dróg dojazdowych, drogi dla pieszych i ścieżki rowerowej.”

Eurobuild Central and Eastern Europe, 08.12.2010

„Prace geodezyjne, układanie dróg technologicznych i platform pod palownice –  roboty na placu  budowy nowej przeprawy ruszyły pełną parą po obu stronach Wisły.”

Gazeta Pomorska Toruń, 29.11.2010

„Kredyt w wysokości 300 milionów zł na rozpoczętą już budowę drugiego mostu drogowego  przez Wisłę w Toruniu przyznał Komitet Zarządzający Europejskiego Banku Inwestycyjnego.”

Polska Gazeta Transportowa, 25.11.2010

„Najważniejsze jest dokończenie budowy drugiej przeprawy przez  Wisłę. Toruń ma tylko jeden most drogowy, to zdecydowanie za mało jak na 200-tysięczne miasto. Dzięki tej inwestycji wartej 750 mln zł torunianie nie będą tracić tyle czasu w korkach.”

Dziennik Gazeta Prawna, 23.11.2010

„Komitet Zarządzający Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) przyznał toruńskiemu samorządowi 300 mln zł kredytu. Pieniądze są przeznaczone na budowę drugiego w tym mieście drogowego mostu na Wiśle.”

Puls Biznesu, 18.11.2010

„Cieszę się, że w końcu udało się wbić łopatę na budowie mostu. Śledzę tę inwestycję od dawna i dopingowałem władze naszego miasta w  przygotowaniach. Mam nadzieję, że teraz nie pojawią się już żadne przeszkody – opinia czytelnika.”

Gazeta Pomorska Toruń, 08.11.2010

„Na ten moment z niecierpliwością czekali mieszkańcy Torunia, dla których korki były prawdziwym utrapieniem. Dziś ruszyła  budowa drugiego mostu przez Wisłę. Uroczyste wbicie łopaty odbyło się na  Placu Daszyńskiego, skąd za blisko trzy lata będzie się można przeprawić na  drugą stronę rzeki.”

tvp.bydgoszcz.pl, 05.11.2010

„Dziś drogowcy podpiszą umowę z ubezpieczycielem budowy nowej przeprawy drogowej – konsorcjum firm Warta i InterRisk.”

Gazeta Pomorska Toruń, 03.11.2010

„Konsorcjum spółek: Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta oraz InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Vienna Insurance Group wygrało przetarg na ubezpieczenie budowy mostu przy ul. Wschodniej”

Gazeta Wyborcza Toruń, 28.10.2010

„(…) firma Strabag, lider konsorcjum, które zbuduje most na wysokości ulicy Wschodniej, rozkręca swoje przygotowania do rozpoczęcia inwestycji. W czwartek podpisała umowę z miastem, we wtorek – przejęła plac budowy.”

Nowości, 21.10.2010

„W Toruniu rozpoczęła się we wtorek budowa  nowej przeprawy drogowej przez Wisłę. Inwestycja, warta prawie 550 mln zł, ma być gotowa w lecie 2013 roku. Przygotowania do budowy nowego mostu trwały sześć lat.”

wnp.pl, 19.10.2010

„Alfred Watzl, jeden z szefów austriackiej firmy Strabag, która zbuduje most w Toruniu, w czasie podpisania umowy na tę inwestycję pochwalił się dobrą znajomością języka polskiego. [On] i jego firma dostali też w Toruniu szczególny prezent. To panorama miasta od strony Wisły, namalowana przez profesora UMK Piotra Klugowskiego.”

Nowości, 18.10.2010

„Konsorcjum, któremu lideruje Strabag, podpisało kontrakt na budowę mostu drogowego w Toruniu. Wartość zlecenia go 548,6 mln zł. Roboty mają się zakończyć w lecie 2013 r. Zleceniodawcą jest miasto Toruń.”

Parkiet, 18.10.2010

„W Toruniu powstanie most drogowy o wartości 548,6 mln zł. Kontrakt na budowę podpisali przedstawiciele miasta oraz generalny wykonawca – konsorcjum, którego liderem jest Strabag, a partnerami austriacka firma Strabag AG i Hermann Kirchner Polska.”

Dziennik Gazeta Prawna, 15.10.2010

„6 października br. została podpisana umowa o dofinansowanie projektu ‚Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi’. Beneficjentem projektu jest Toruń – Miasto na prawach powiatu.”

moto.onet.pl, 12.10.2010

„Umowa o przekazaniu Toruniowi 327 mln zł unijnej dotacji na budowę mostu na wysokości ulicy Wschodniej została podpisana w środę w Warszawie. Umowę podpisała szefowa CUPT Anna Siejda oraz prezydent Michał Zaleski i skarbnik Bolesław Tymolewski.”

Nowości, 07.10.2010

„Podpisano umowę na dofinansowanie budowy mostu przez Wisłę w Toruniu. Do podpisania dokumentu doszło w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie. Zagwarantowana wysokość dofinansowania UE wynosi 327 mln złotych. Budowa, oprócz środków unijnych zostanie sfinansowana z budżetu miasta i kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.”

mosty.inzynieria.com, 06.10.2010

„-Teraz wszyscy  powinni te przedsięwzięcie wspierać, by przeprawa przy ul. Wschodniej jak najszybciej była gotowa. Nie rozumiemy więc krytyki, z jaką w tym momencie wystąpiło Porozumienie Infrastruktura Toruń. Uważamy, że jego przedstawiciele nie dysponują żadnymi rzeczowymi argumentami, dla których należałoby zaniechać budowy nowego mostu, szczególnie, że już przecież tylko mały krok dzieli  nas od jej rozpoczęcia.”

Nowości, 04.10.2010

„Piotr Olszowski z Radia GRA i Żaneta Lipińska  z Teraz Toruń rozdawali wczoraj świeże drożdżówki kierowcom, którzy stali w korkach na moście. Akcja ma zwrócić uwagę na  pilną potrzebę budowy nowego mostu w Toruniu (…)”

Gazeta Pomorska Toruń, 01.10.2010

„Podobno już niedługo, za momencik zostanie wbita pierwsza łopata na budowie przeprawy. Jaką oprawę będzie mieć symboliczne rozpoczęcie inwestycji? To będzie wielki suprajz.”

wojciechgiedrys.redblog.pomorska.pl, 28.09.2010

„- Ogłoszony został kolejny przetarg na ubezpieczenie budowy mostu drogowego w Toruniu – mówi Barbara Tyrankiewicz. – Termin składania ofert upływa 19 października. Chodzi o ubezpieczenie mienia w trakcie budowy – ryzyka CAR/EAR.  Usługa ta obejmuje w szczególności szkody spowodowane m.in. przez pożar, wybuch, huragan czy powódź.”

Nowości, 20.09.2010

„Po raz trzeci został ogłoszony przetarg na ubezpieczenie budowy mostu drogowego przez Wisłę w Toruniu – poinformowała w czwartek rzeczniczka miejscowego Miejskiego Zarządu Dróg Agnieszka Kobus-Pęńsko.”

komunikaty.pl, 16.09.2010

„Coraz bliżej do wbicia łopaty. Być może w tym miesiącu zostanie zawarta umowa z wykonawcą mostu. Jakie będą kolejne kroki? Czy grozi nam komunikacyjny paraliż? Do podpisania kontraktu z wykonawcą mostu – konsorcjum firm Strabag, Strabag AG i Hermann Kirchner Polska – pozostały już ostatnie formalności. Miasto czeka jeszcze na weryfikację wniosku o unijną dotację z programu „Infrastruktura i Środowisko”, która może wynieść 327 mln zł. Obecnie zwycięzca przetargu, który za budowę przeprawy oraz dróg dojazdowych zażądał 548,6 mln zł, przygotowuje dokumenty niezbędne do zawarcia umowy z magistratem.”

mmtorun.pl, 09.09.2010

„Przetarg na budowniczego nowego mostu w Toruniu został przeprowadzony prawidłowo. Taką opinię wydał Prezes Urzędu Zamówień Publicznych.”

Nowości, 06.09.2010

„Torunianie chcą, by prezydent Michał Zaleski zbudował tymczasową przeprawę drogową przez Wisłę.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 26.08.2010

„W mijającym tygodniu okazało się, że nic już nie powinno przeszkodzić w rozpoczęciu budowy nowej przeprawy toruńskiej przez Wisłę. Padła ostatnia przeszkoda w postaci odwołania złożonego przez Autostradę Wschodnią, która przepadła w przetargu na budowę. Teraz miasto może już podpisać umowę z wykonawcą.”

Nowości, 14.08.2010

„- Postępowanie zostało ogłoszone 28 grudnia 2009 r. i wszystkie dokumenty od tego momentu należy wysłać. Są to m.in. wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu (przypomnę złożyło je 15 firm), wszystkie pytania i odpowiedzi, uzupełnienia, wyjaśnienia, oferty złożone przez firmy. Nie ukrywam, że są to „tony” dokumentów, które muszą zostać skserowane i potwierdzone za zgodność z oryginałem. W przyszłym tygodniu całą dokumentację MZD będzie chciał przekazać do kontroli – mówi Barbara Tyrankiewicz na temat przetargu na wybór Generalnego Wykonawcy.”

Gazeta Pomorska Toruń, 13.08.2010

„W poniedziałek o północy minął termin, w jakim firma Autostrada Wschodnia, która nie wygrała przetargu na budowę nowego toruńskiego mostu, mogła odwołać się do Krajowej Izby Odwoławczej. – Jak dotąd żaden taki dokument do nas nie wpłynął – usłyszeliśmy wczoraj w KIO na kilka godzin przed upływem terminu.”

Nowości, 10.08.2010

„Miejski Zarząd Dróg podpisał umowę z konsorcjum, które będzie nadzorowało generalnego wykonawcę nowego mostu drogowego. Procedura wyboru tego drugiego trwa – drogowcy właśnie odrzucili protest firm, które odpadły w przetargu”

torun.gazeta.pl, 04.08.2010

„Drogowcy odrzucili protest polsko-tureckiego konsorcjum dotyczący rozstrzygnięcia przetargu na budowę przeprawy. Firmy w ciągu 10 dni mogą się odwołać od tej decyzji.”

Gazeta Pomorska Toruń, 02.08.2010

„Czy most da się zbudować za 548 mln zł? Według konsorcjum, na czele którego stoi spółka Autostrada Wschodnia, jest to niemożliwe. Dlatego też złożyło ono protest dotyczący rozstrzygnięcia mostowego przetargu.”

pomorska.pl, 27.07.2010

„Warszawskie konsorcjum firm DHV Polska i Dro Konsult będzie inżynierem projektu przy budowie mostu drogowego w Toruniu. W imieniu miasta będzie prowadzić i nadzorować inwestycję. Wspomniane konsorcjum złożyło najtańszą ofertę w przetargu ogłoszonym przez Miejski Zarząd Dróg. Jeden z konkurentów złożył jednak odwołanie. W piątek Krajowa Izba Odwoławcza wydała postanowienie o zwrocie odwołania jego autorowi z przyczyn formalnych.”

Nowości, 24.07.2010

„Nadchodzący tydzień może być bardzo ważny dla dalszych losów budowy toruńskiego mostu. Przypomnijmy, że w miniony czwartek wybrany został wykonawca tej największej inwestycji Torunia ostatnich lat. Teraz pozostali, którzy brali udział w przetargu, mają dziesięć dni na złożenie protestów.”

Nowości, 19.07.2010

„Wybrano wykonawcę mostu drogowego w Toruniu. Za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum firm Strabag sp. z o.o., Strabag AG i Hermann Kirchner Polska. Kryterium decydującym o wyborze wykonawcy była cena. Zwycięskie konsorcjum wyceniło swoją pracę na 548.608.768,35 zł.”

Nowości, 15.07.2010

„Konsorcjum Strabag sp. z o.o.. Strabag AG i Hermann Kirchner Polska wybuduje drugi toruński most drogowy przez Wisłę.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 15.07.2010

„MZD w Toruniu planował w tych dniach podpisanie umowy z konsorcjum firm DHV Polska sp. z o.o. i Dro Konsult sp. z o.o. na pełnienie funkcji inżyniera projektu dla budowy toruńskiego mostu.”

Nowości, 14.07.2010

„Żadna firma nie chce ubezpieczyć budowy mostu drogowego przy ul. Wschodniej. Toruńscy drogowcy na przełomie lipca i sierpnia ponownie będą szukać ubezpieczyciela.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 14.07.2010

„Konsorcjum firm Strabag oraz Hermann Kirchner złożyło najtańszą ofertę w przetargu na miejską przeprawę. Za wykonanie prac zażyczyło sobie 548,6 mln zł. Najdroższą propozycję złożyła Hydrobudowa Polska, która zażądała 817 mln zł.”

Puls Biznesu, 09.07.2010

„Konsorcjum trzech firm, któremu lideruje Strabag z Pruszkowa, złożyło najtańszą ofertę na budowę nowego mostu drogowego przez Wisłę. Za wykonanie inwestycji wraz z dojazdami chce 548,6 mln zł.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 09.07.2010

„Konsorcjum firm DHV Polska i Dro-Konsult będą nadzorować budowę nowego mostu drogowego. Za tę usługę zgarną ponad 4,7 mln zł. Warszawiacy pokonali w przetargu sześciu oferentów. Złożyli w nim najtańszą ofertę opiewającą na 4,7 mln zł. A to było jedynym kryterium, jakie brali pod uwagę toruńscy drogowcy.”

pomorska.pl, 02.07.2010

„Berenika Parzyszek, prowadzi kwiaciarnię: Mieszkam tu od sześciu lat, dzielnica się rozwija, powstają nowe osiedla i sklepy. Jest tu też bezpiecznie. Niestety, te wszystkie zalety przesłania jedna duża wada, jaką jest brak drugiego mostu drogowego.”

Nowości, 01.07.2010

„Gdyby wszystko szło zgodnie z harmonogramem, to w tym tygodniu mielibyśmy większą wiedzę o kosztach budowy nowego mostu na wysokości ulicy Wschodniej w Toruniu. Tak się nie stanie, bo termin składania ofert w przetargu na realizację tej inwestycji został przesunięty na 8 lipca.”

Nowości, 28.06.2010

„Zgodnie z planami kierowcy pokonają nowy most wiosną 2013 r. Będą mieć do dyspozycji układ między Łódzką a pi. Daszyńskiego.”

Gazeta Pomorska Toruń, 21.06.2010

„Z 28 czerwca na 8 lipca br. przesunięty został termin przyjmowania ofert od firm zainteresowanych budową mostu w Toruniu. – Konsorcja biorące udział w postępowaniu zadają szczegółowe, bardzo rzeczowe pytania, dlatego przesunięcie terminu było konieczne – mówi Barbara Tyrankiewicz, kierownik Biura Realizacji Projektu Mostowego przy Miejskim Zarządzie Dróg.”

Nowości, 17.06.2010

„Nowy most drogowy w Toruniu został nominowany do nagrody „Tytany”. Nagroda ta wręczana jest w branży budowlanej za najlepsze i najciekawsze projekty inżynierskie w Polsce. „Tytany” przyznawane są od 2003 roku i świadczą o najwyższym poziomie projektów inżynierskich.”

Nowości, 15.06.2010

„Wczoraj korek na most i wysoka temperatura podgrzewały emocje kierowców: – Nowy most jest potrzebny, bo oszaleć idzie! – denerwował się Lucjan Porębski, który w korku stal 55 minut.”

Gazeta Pomorska Toruń, 10.06.2010

„Czekamy na rozpatrzenie naszego wniosku o dofinansowanie budowy ze środków unijnych. Są również uchwały Rady Miasta określające źródła finansowania przedsięwzięcia. W tegorocznym budżecie miasta mamy na rozpoczęcie budowy mostu zapisane 81 milionów złotych, ale z powodu trwającego przetargu na generalnego wykonawcę nie wykorzystamy ich w całości.”

Nowości, 04.06.2010

„Powódź wstrzymała budowę ponad 300 km dróg. Straty szacowane są na setki milionów złotych. Udało się uratować budowę mostu w Toruniu przez Wisłę poprzez przyspieszenie obetonowania podpór pod most.”

rp.pl, 26.05.2010

” Makieta nowego mostu drogowego po prezentacjach w kilku punktach Torunia wróciła do Urzędu Miasta. Można ją oglądać w siedzibie Wydziału Gospodarki Komunalnej przy ul. Grudziądzkiej 126b, w g. 7.30-15.30. Podczas dotychczasowych prezentacji torunianie bardzo chętnie dzielili się swoimi uwagami i sugestiami dotyczącymi inwestycji, dlatego Miejski Zarząd Dróg postanowił umożliwić mieszkańcom wyrażenie swojej opinii.”

Nowości, 19.05.2010

„Ludzie! Przestańcie krakać! Niech ten drugi most w końcu zbudują! Teraz już nie mamy odwrotu. Przecież przygotowania do budowy mostu na wysokości ulicy Wschodniej są na ukończeniu. – Kolo”

Nowości, 17.05.2010

„Tylko jedna firma złożyła ofertę na opracowanie koncepcji techniczno ekonomicznejbudowy tymczasowego mostu drogowego przez Wisłę w Toruniu. To grudziądzka firma BiG Mosty Projektowanie i Nadzór B. Glapiak. Obecnie oferta jest oceniana pod kątem formalnoprawnym. Jeżeli spełni wszystkie wymogi, to zostanie podpisana umowa.”

Nowości, 14.05.2010

„Do 28 czerwca 2010 r. 15 konsorcjów zainteresowanych budową mostu drogowego w Toruniu ma czas na złożenie ofert cenowych. Do wbicia łopaty na budowie pozostał już tylko jeden krok – wyłonienie Generalnego Wykonawcy robót budowlanych.”

muratorplus.pl, 10.05.2010

„To ostatni etap przetargu, który ma wyłonić generalnego wykonawcę najważniejszej toruńskiej inwestycji. Zaproszenia do potencjalnych budowniczych mostu zostały wysłane wczoraj. Urzędnicy dołączyli do nich specyfikację istotnych warunków zamówienia, projekty budowlany i wykonawczy, specyfikacje techniczne, przedmiary oraz decyzje administracyjne.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 08.05.2010

„W czwartek, w inowrocławskim ratuszu odbył się Konwent Prezydentów Miast Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Spotkanie było zdominowane rozmowami na temat budowy odcinka autostrady A1, drogi ekspresowej S5 oraz obwodnic miast. W Konwencie wzięli udział: Prezydent Miasta Włocławka Andrzej Pałucki, Prezydent Miasta Grudziądza Robert Malinowski, Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Rafał Pietrucień oraz Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy Wojciech Nowacki. Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Rafała Bruskiego reprezentował Wicewojewoda Dariusz Kurzawa.”

inowroclaw.info.pl, 07.05.2010

„Europejski Bank Inwestycyjny pozytywnie ocenia przygotowania do budowy przeprawy. Pod koniec kwietnia w Urzędzie Miasta gościli przedstawiciele tej instytucji. Zapoznali się z mostową dokumentacją, zwiedzili przyszły plac budowy. Nasze miasto stara się o 440-milionową pożyczkę w EBI. Ocena wniosku potrwa do lipca bądź sierpnia. Wówczas ma zostać podpisana umowa.”

Nowości, 04.05.2010

„Makieta nowego mostu drogowego nadal prezentowana jest w różnych miejscach Torunia. Do 26 kwietnia można ją obejrzeć w Centrum Handlowym „Bielawy”. Podczas dotychczasowych prezentacji torunianie bardzo chętnie dzielili się swoimi uwagami i sugestiami dotyczącymi inwestycji, dlatego Miejski Zarząd Dróg postanowił umożliwić mieszkańcom wyrażenie swojej opinii.”

Nowości, 21.04.2010

„Konsorcja: włosko-polskie i polsko- tureckie, wykluczone przez MZD z dalszej walki o kontrakt na budowę drugiego toruńskiego mostu drogowego, oprotestowały decyzję urzędników. Drogowcy w ciągu 10 dni muszą rozpatrzyć ich odwołania.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 20.04.2010

„- Nie jestem fachowcem, ale projekt nowego mostu wydaje mi się bardzo ciekawy – mówi Ryszard Rybarczyk, który przyszedł do Klubu Kameleon działającego przy MSM. – Cieszę się, że w Toruniu wreszcie powstanie coś nowoczesnego. Sam pomysł z przedstawieniem mieszkańcom projektu za pomocą makiety jest bardzo dobry – mówi.”

Nowości, 15.04.2010

„W Toruniu prezentowana jest makieta mostu, który ma powstać na wysokości ulicy Wschodniej. Do 16 kwietnia można ją oglądać w klubie Kameleon przy ulicy Tuwima, a od 20 do 26 kwietnia – w Centrum Handlowym ‚Bielawy’.”

Nowości, 12.04.2010

„MZD szuka nowego inżyniera projektu budowy mostu drogowego wraz z dojazdami. Z poprzednim rozwiązał umowę, bo nie wywiązywał się z obowiązków. Inżynier będzie nadzorował projekt, dokumentację i budowę przeprawy. Skontroluje też roboty pod względem technicznym, finansowym, organizacyjnym i czasowym.”

torun.gazeta.pl, 10.04.2010

„Jakiekolwiek komplikacje w realizacji inwestycji tak kluczowej, jak budowa mostu drogowego w Toruniu, są oczywiście niepożądane. Niestety, przy tak dużej skali przedsięwzięcia nie wszystkie trudności da się przewidzieć. Taka sytuacja miała właśnie miejsce przy współpracy z Inżynierem Projektu i zakończyła się rozwiązaniem umowy. Tymczasowy brak Inżyniera Projektu nie ma decydującego wpływu na przebieg postępowania przetargowego na wybór Generalnego Wykonawcy.”

Nowości, 02.04.2010

„Nowy most w Toruniu będzie budowany na kredyt – i to niemały. Radni zgodzili się, by władze miasta zaciągnęły pożyczkę w wysokości 440 mln zł. Zanim to jednak nastąpi, w mieście może powstać most tymczasowy.”

tvp.pl, 19.03.2010

„Przęsła z PCV, estakady z siatki na muchy i 900 miniaturowych drzewek – most w skali 1:1000 powstał w ekspresowym tempie. Starczyło zaledwie 16 dni. W tym tygodniu makieta ruszy w tournee po mieście.”

Gazeta Pomorska Toruń, 12.03.2010

„Strabag, Bilfinger Berger, Budimex, Alpine Bau, Alstal, Hydrobudowa, Skanska, Hochtief, Eurovia i Mostostal to tylko niektóre firmy chcące budować drugi toruński most drogowy przez Wisłę. Oprócz nich do konkursu ogłoszonego przez Miejski Zarząd Dróg zgłosili się budowlańcy m. in. z Chin, Wioch, Portugalii, Słowacji, Czech, Hiszpanii i Chorwacji. – Wśród nich nie ma drobnicy, sami potentaci – zapewnia Andrzej Glonek, szef MZD. – Na pewno mamy w czym wybierać.”

Gazeta Wyborcza Toruń, 03.03.2010

Toruń i Warszawa „współzawodniczą” nie tylko w budowie mostów. Są także konkurentami w drodze do zaszczytnego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. O ile nierówny „wyścig” inwestycyjny obu miast z pewnością zakończy się ich powodzeniem, o tyle miano ESK 2016 wywalczy tylko jedno z nich. Tym zacieklej więc Toruń walczy o dofinansowanie, aby przy okazji rozpoczęcia budowy mostu nie stanąć przed koniecznością rezygnacji z innych inwestycji – choćby związanych z kulturą. I nie oddać walkowerem tytułu, na który w pełni zasługuje.

nieruchomosci.pb.pl, 22.02.2010

„Ze względu na swą lokalizację przy ul. Wschodniej drugi most odciąży starówkę i jej najbliższe okolice z nadmiaru ruchu drogowego. Zapewni dogodny dojazd do starego miasta, nie psując harmonijnej linii nadwiślańskiej panoramy Torunia. Turyści dostaną się w pobliże starówki bez uciążliwego oczekiwania w ulicznych „korkach”, a okolice starego miasta staną się bezpieczne dla pieszych. Coraz więcej osób, także z bardziej odległych dzielnic miasta, będzie się decydowało na piesze spacery.”

turystyka24.pl, 10.02.2010

„To, jak będzie wyglądała komunikacja w trakcie budowy przeprawy oraz którędy pobiegną objazdy, zaplanuje grupa urzędników. W ubiegły czwartek o jej powołaniu rozmawiali członkowie zespołu ds. przygotowania i realizacji projektu mostowego.”

pomorska.pl, 04.02.2010

„O miesiąc został przesunięty termin przyjmowania zgłoszeń od firm zainteresowanych wzniesieniem przeprawy. Do poniedziałku 1 lutego firmy zainteresowane przetargiem na budowę mostu na wysokości ulicy Wschodniej miały składać wnioski, które pozwolą na udział w nim. Termin właśnie został przesunięty – na 1 marca.

– To efekt sugestii firm zainteresowanych przetargiem – mówi Andrzej Glonek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.”

Nowości, 30.01.2010

„Wyjaśniłem, dlaczego teraz nie możemy rozmawiać o wyższym niż zagwarantowane 327 mln zł dofinansowaniu budowy toruńskiego mostu. Wyraziłem też zadowolenie z tego, że przetarg na wykonawcę mostu został już ogłoszony. Po nim dowiemy się, ile tak naprawdę będzie on kosztował.”

Nowości, 19.01.2010

„28 grudnia Miejski Zarząd Dróg w Toruniu ogłosił przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych nowego toruńskiego mostu wraz z drogami dojazdowymi. Ogłoszenie nastąpiło po przygotowaniu tzw. specyfikacji istotnych warunków zamówienia przez wybranego wcześniej inżyniera projektu.”

Polska Gazeta Transportowa, 13.01.2010

„Toruński magistrat zapowada rozpoczęcie w tym roku wielu inwestycji. Żadna jednak nie przebije, pod względem zainteresowania, planowanej budowy mostu drogowego przez Wisłę.”

nowosci.com.pl,  05.01.2010

„Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na wybór wykonawcy budowy nowego mostu drogowego wraz z drogami dojazdowymi. Przetarg ogłoszono tydzień przed zakładanym terminem. Ogłoszenie przekazano już do Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich. 22 lutego przyszłego roku – po ocenie wniosków, wybrane firmy zostaną zaproszone do złożenia ofert.”

torun.com.pl, 30.12.2009

„- Weszliśmy w ostateczną, decydującą fazę w realizacji najważniejszej dla Torunia inwestycji. Wymagało to wielu decyzji i rozstrzygnięć, a czasami również kroku wstecz, aby później przejść dwa kroki śmielej do przodu – powiedział prezydent Michał Zaleski.”

torun.pl, 29.12.2009

„Firma Link PR została wybrana w przetargu, w którym pokonała inne firmy ze stolicy naszego kraju. Za promocję inwestycji zgarnie ponad 1,6 mln zł. Według twórców logo nawiązuję do mostowych przęseł, a kropki symbolizują łączących się ludzi. Kolory znaku także zostały dobrane nieprzypadkowo. Pomarańcz oznacza ciepło, natomiast szarość stabilność.”

ilovetorun.pl, 27.12.2009

„— Mamy tylko jeden most pochodzący z lat 30. ubiegłego wieku. Codziennie jeździ nim 45 tys. samochodów. W sumie zarejestrowanych mamy 110 tys. aut na 200 tys. mieszkańców. Pojazdów ciągle przybywa. Dlatego istniejący most wymaga kapitalnego remontu, ale nie możemy go przeprowadzić, dopóki nie będzie drugiego. Bez tej inwestycji będziemy się dusić —dodaje Michał Zaleski.”

Puls Biznesu, 17.12.2009

„- Mam w garażu gazetę sprzed dobrych dwudziestu lat – mówi Krystyna Makowska, mieszkanka Torunia. – I już wtedy można było poczytać o problemach z toruńskim mostem. Teraz prawie każdy ma samochód, a korki są coraz większe! Z niecierpliwością czekam na nową przeprawę. Cieszę się, że wreszcie coś w tej sprawie ruszyło.”

Gazeta Pomorska, 09.12.2009

„W poniedziałek, 7 grudnia, na prośbę Michała Zaleskiego, prezydenta Torunia wyznaczona została wizyta w Warszawie u Elżbiety Bieńkowskiej, Minister Rozwoju Regionalnego. (…) Prezydent przedstawił informacje o wnioskowanym dofinansowaniu ze środków unijnych, prosząc Panią Minister o rozważenie maksymalnego poziomu dotacji, zgodnego z wytycznymi oraz stosowanego dotychczas dla innych projektów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (85% kosztów kwalifikowanych).”

cowtoruniu.pl, 09.12.2009

„Główny inspektor nadzoru budowlanego nie uwzględnił odwołania Towarzystwa Ochrony Ptaków do pozwolenia na budowę przeprawy. Przypomnijmy: kujawsko-pomorski wojewoda wydał tę decyzję 9 października br. Dopiero teraz po odrzuceniu uwag działaczy TOP weszła ona w życie. Oznacza to, że magistrat może już szukać wykonawcy i rozpoczynać prace budowlane.”

Gazeta Pomorska, 03.12.2009

„Dokumentację niezbędną do przeprowadzenia inwestycji opracowano w ponad 95 proc. Uregulowane są też sprawy związane z wykupem gruntów i odszkodowaniami, od stycznia 2008 r. miasto jest już właścicielem wszystkich nieruchomości, znajdujących się na terenie przewidzianym pod budowę.”

moto.onet.pl, 03.12.2009

„MZD oczywiście zależy na czasie, gdyż na 15 grudnia planował podpisanie umowy z Inżynierem Projektu. Ten ma od razu zabrać się ostro do pracy i przede wszystkim przygotować przetarg na wykonawcę inwestycji. Tak, by w maju budowniczy mostu był znany. – Jestem gotowy podpisać umowę z MZD – mówi Roman Kruszyński, prezes POI. Czy tak się stanie, dowiemy się w najbliższych dniach. Po tym, jak opinię wydadzą radcy MZD. Dodajmy, że toruńscy drogowcy zabezpieczyli się też na drugi wariant. Wystąpili o przedłużenie ważności wadiów, czyli kwot, po wpłaceniu których można startować w przetargu, do konkurentów konsorcjum POI-Grand Metropolia. Po ewentualnej rezygnacji z jego usług, będzie można podpisać z autorami kolejnych  do co ceny ofert. Bez konieczności ogłaszania nowego przetargu.”

Nowości, 01.12.2009

Archiwum multimedialne Telewizji Kablowej Toruń:

Biuro Prasowe


Moto Safety Day